Ahogy idősödünk, a porckorongok víztartalma mindenképpen csökkenni kezd, ennek következményeképp pedig mérséklődik a gerinc rugalmassága és terhelhetősége is. A kopott porckorong könnyebben megsérülhet: hirtelen, nagy terhelés, valamint a mozgásszegény, ülő életmód hatására a porckorongban lévő anyag elvándorolhat, a gyűrű kiszaladhat, és kialakulhat a porckorongsérv . Ugyanakkor nem minden hát- és derékfájás jelenti azt, hogy a háttérben gerincsérv, porckorongsérv áll.
3 tipikus jel, ami gyanút kelthet
Ülés közbeni fájdalom. Az ülés olyan testhelyzet, ami jelentős nyomást gyakorol a hát deréki szakaszára. Ha porckorongsérv áll fenn, a porcon belüli nyomásnövekedés miatt egyre jobban kitüremkedhet a sérv, ami súlyosbítja a derékfájdalmat ülés közben.
Lábba sugárzó fájdalom (isiász). Akár zsibbadást, fájdalmat érzékelünk a derekunkban, lábunkban, akár tüsszentéskor, köhögéskor nyilall bele a fájó érzés, könnyen lehet, hogy isiász okozza a tüneteket. Az isiász nem önálló kórkép, hanem a gerinc deréki szakaszából eredő fájdalmas tünetek együttese, amelynek okai szerteágaznak. Azoknak az isiásszal küzdő betegeknek, akiknek a kisugárzó lábfájdalma köhögésre erősödik, valószínűleg porckorongsérv okozza a panaszait. Az isiász ugyanis az ülőideg irritációja vagy nyomás alá helyeződése miatt alakul ki, a porckorongsérv pedig szintén nyomhatja az ülőideget. Tehát mindenképpen kivizsgálást igényel, ha valaki a fájdalmon kívül zsibbadást érez a derekában, egyik vagy mindkét lába fáj, komoly esetben esetleg vizelettartási nehézségei is jelentkeznek.
Bizonyos mozdulatok kapcsán felerősödő fájdalom. Porckorongsérvre utalhat, ha a következő tevékenységek kapcsán fokozódik a fájdalom: előrehajlás, lehajlás, nehéz tárgy emelése, tárgyak tolása vagy húzása, köhögés, tüsszentés.
Nem feltétlenül csak a műtét segíthet
"A porckorongsérv egyértelműen csak képalkotó vizsgálatokkal (CT vagy MR) diagnosztizálható. Csak ennek birtokában építhetünk fel egy hatékony kezelési tervet, amely enyhébb esetekben pihenést, gyógyszeres kezelést jelent. Műtétre - a félelmekkel ellentétben - csak ritkán kerül sor, főként, ha érzészavar, izomgyengülés, inkontinencia alakul ki, illetve ha a heves fájdalmak a konzervatív kezelésekkel sem enyhülnek" - hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc , a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia és a HKO/TCM szakorvosa.
A szakember arról is beszélt, hogy a helyi célzott gyulladáscsökkentő injekció a leggyorsabban bevethető és hatékony módszer a fájdalomcsillapításban, kifejezetten alkalmas arra, hogy a legsúlyosabb fájdalmakon túl legyen a páciens. Hosszú távon pedig olyan hatékony eljárások közül választhatunk - a neurológiai konzílium eredményével összhangban -, mint a lágylézerkezelés, az orvosi kollagén injekciókúra, a lökéshullám-terápia, a neurálterápia, az orvosi akupunktúra és a fizikoterápiás kezelések. A cél mindenképpen az, hogy a beteg a lehető legkíméletesebben, belátható idő belül újra aktív lehessen, és a személyre szabott gyógytornával, mozgásprogrammal visszaszerezhesse a mozgás szabadságát, megelőzhesse az állapotromlást.