A kutyáknak nagyon fontos szerepük van a betegek mozgásra motiválásában, valamint pszichés állapotuk javításában. Az állatokat hetente egyszer viszik az osztályra. Egy civil támogató tíz ilyen alkalom finanszírozását ajánlotta fel, a foglalkozások anyagi fedezetét a továbbiakban az intézmény teremti elő - ismertette Szegedi Erzsébet, a kórház sajtóreferense.
A terápiában két, speciálisan erre a célra kiképzett kutya, egy német vizsla és egy border collie vesz részt a gazdájával. A kórház mozgásszervi rehabilitációs osztálya egyébként jól felszerelt, rendelkezésre állnak az alapvető rehabilitációhoz szükséges fizikoterápiás eszközök. A részlegen rehabilitációs csapat is működik. A terápiás kutyáknak köszönhetően azonban a részlegen gyógyulók szívesebben kapcsolódnak be a gyakorlatokba, és gyorsabban javul az állapotuk.
Egyre népszerűbb a kutyaterápia
Csökkenti a stresszt és hatékonyabbá teszi a tanulást a kutyaterápia - derült ki egy közelmúltban megjelent tanulmányból. A kutatásba több mint 300 egyetemistát vontak be. Az eredmények szerint heti egyórányi kutyás foglalkozás után a stresszes diákok - akik esetében magas volt a bukás vagy a lemorzsolódás kockázata - nyugodtabbnak és elfogadottabbnak érezték magukat. A kutyákkal töltött idő segített nekik a koncentrálásban, a tanulásban és az információk hatékonyabb felidézésében egyaránt.
Az Egyesült Államokban csaknem ezer campuson vannak terápiás háziállatok, és számos nagy-britanniai egyetemen is találkoznak kutyákkal a diákok. Korábbi tanulmányok eredményei azt sugallják, hogy a háziállatok simogatása csökkentheti a stresszhormonok szintjét.