Ha belerúgunk az ágy lábába, legóra lépünk, vagy elvágjuk az ujjunkat, sokszor érezzük úgy, hogy a kínok kínját kell átélnünk. Ezek a fájdalmak viszont messze állnak a legnagyobbaktól - a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) ezeket gyűjtötte össze: a legkínzóbb fájdalmakat, amelyeket egy ember élete során átélhet.
Övsömör: a bárányhimlőt okozó vírus a betegség lefolyása után is élve maradhat a gerincvelő hátsó szarvában lévő érző idegsejtekben. Az idegsejtek szétesése és/vagy az immunrendszer gyengülése során a vírus kilép addigi helyéről, és a mellső felszín középvonalában véget érő övszerű alakzatban ideg- és bőrgyulladást okoz.
Cluster fejfájás: féloldali, hosszan tartó fejfájás - amilyen hirtelen jön, olyan hirtelen távozik. Lehet epizodikus vagy krónikus, pontos oka nem ismert.
Migrén: a fejfájások egyik legkínzóbbika akár napokig is tarthat, fokozott fény- és hangérzékenységgel jár, és a mindennapi teendőkre is kihathat.
Befagyott váll szindróma: ennek a betegségnek a hatására a szalagok, izmok megrövidülnek, a vállízület teljesen lemerevedik és mozgásképtelenné válik. A legkisebb mozdulatok is iszonyatos kínnal járnak.
Csonttörés: akinek tört már csontja, tudja, hogy mennyire fájdalmas.
Komplex regionális fájdalom szindróma (Complex Regional Pain Syndrome, CRPS): az ebben a rejtélyes betegségben szenvedők egy reggel kínzó fájdalommal ébrednek, amely nem múlik el. Az állapot többnyire a kart, a lábszárat, a kézfejet vagy a lábfejet érinti, és egyelőre bizonyos módszerekkel több-kevesebb sikerrel kezelhető - de nem gyógyítható.
Szívroham: rettentően fájdalmas, ráadásul ha a beteg nem kap megfelelő segítséget, akár halállal is végződhet.
Porckorongsérv: a gerincoszlopot alkotó csigolyák közötti porckorongok előboltosulása, ami az gerincvelő, illetve az abból kilépő ideggyökök nyomása révén fájdalmat vagy zsibbadást, továbbá idegrendszeri kiesési tüneteket (érzészavar, bénulás, reflexkiesés, vegetatív eltérések: vizelési és székelési zavarok) okozhat, de maradhat tünetmentes is.
Daganatos betegségek: egészséges ember számára elképzelhetetlen fájdalmakkal járnak, legrosszabb esetben sajnos halálhoz is vezethetnek.
Ízületi gyulladás: a fájdalom ebben az esetben akár hónapokig is elhúzódhat.
Isiász: extrém fájdalommal jár, mely a lábakba is sugározhat.
Vesekő: nem merülnénk bele nagyon a részletekbe, de még a vizelés is hihetetlenül fájdalmas lehet annak, aki ezzel küzd.
Vakbélgyulladás: igazából féregnyúlvány-gyulladásról van szó ilyen esetben (tehát a vakbélgyulladás elnevezés anatómiailag helytelen), mely az erős hasi fájdalmak mellett hányással is járhat.
Hasnyálmirigy-gyulladás: akkor következhet be, ha valami hatására a hasnyálmirigyben termelődő enzimek idejekorán aktiválódnak és károsítják a hasnyálmirigy sejtjeit. Krónikus és akut formája is létezik, nagyon gyakran a mértéktelen alkoholfogyasztás miatt alakul ki.
Arcidegzsába: jellegzetes, rendszerint 1-2 másodpercig tartó, nagyon intenzív, leggyakrabban áramütéshez hasonlóként leírt, villanásszerű arcfájdalom. Hetekig is szenvedhet tőle a beteg, de ezt követően tünetmentes időszak is következhet.
Köszvény: Az anyagcsere zavarából adódó betegség, Magyarországon viszonylag ritka.
Endometriózis: a méh nyálkahártyasejtjei (a méh nyálkahártyáját hívjuk endometriumnak) nem a méhben, hanem valahol máshol, a méh üregén kívül jelennek meg (ez leggyakrabban a petefészket és a kismedencei hashártya különböző részeit jelenti). Ezek egyrészt gyulladást okoznak, másrészt körülöttük összenövések, letapadások alakulnak ki, amelyek krónikus fájdalmat okozhatnak.
Gyomorfekély: gyakran előforduló betegség. Ha szeretnénk elkerülni, érdemes mellőzni a cigarettát, az alkoholt, a fájdalomcsillapítók használatát, a zsíros ételeket, valamint csökkenteni a stresszt.
Fibromyalgia: az ízületeket és a kötőszövetet érinti, az egész testben óriási fájdalmat okozva. Nehéz diagnosztizálni, gyakran keverik össze más betegségekkel.