Mit nevezünk Osgood-Schlatter-betegségnek?
A sípcsont nem homogén módon, hanem több csontosodási magból kezd el csontosodni: az egyik ilyen a térdkalács alatt van, ezen tapad a térdkalács alatti ín. Ha a térd komoly terhelésnek van kitéve - például atlétáknál, kézilabdázóknál, focistáknál - akkor ez az ín megtépi ezt a tapadási részt, és begyullad, fájni kezd. Picit fizikálisan is elemelkedik, környezetéből kiemelkedik. Ezt nevezzük Osgood-Schlatter-betegségnek.
Az Osgood-Schlatter-betegség alapvetően a gyerekek, fiatalabb kamaszok betegsége. Fiúknál sokkal gyakoribb, bár amióta a lányok is intenzívebben sportolnak, egyre több érintett kerül ki közülük is, így lehet, hogy ez a különbség csak abból adódik, hogy régebben a lányok kevésbé terhelték magukat. Fiúknál leggyakrabban 13-14, lányoknál 11-12 éves korban jelentkezik ez a probléma. Általánosságban elmondható, hogy a betegség alapvetően 11 és 15 éves kor között fordul elő, és előfordulása pedig egyáltalán nem ritka: a gyerekkori térdpanaszok jelentős részét ez okozza.
Miért alakul ki az Osgood-Schlatter-betegség?
A betegség általában azért alakul ki, mert a túlterhelés miatt a combizomzat feszessé válik, ezáltal pedig a térdkalács alatti ín is megfeszül, elkezdi egyre jobban húzni a tapadási pontot. A kialakulás tehát alapvetően nem hajlam kérdése, hanem inkább azon múlik, hogy az adott terület mennyire van túlterhelve, mennyire sokat lazítanak combizomra, mennyi idő van a pihenésre. Ha nincs, és a lazítás is elmarad, fokozott a kockázat.
Az Osgood-Schlatter-betegség sérülés nélkül jön létre, csak az jelzi, hogy az érintett gyerekek térde egyre jobban elkezd fájni. A fő tünet a térd alatti fájdalom, amit szintén a térd alatt, típusos helyen duzzanat is kísér.
A panasz túlterheléskor spontán jelentkezik, gyógyulása pedig hosszú hónapokat vehet igénybe. A legtöbb esetben kímélet következtében spontán rendeződik, kezeléssel ez gyorsítható, enyhíthető. Ma a betegség tüneteit már inkább speciális fizikoterápiával és gyógytornával enyhítik. Utóbbi a combizomzatot lazítja föl, emiatt kisebb lesz a kényes területre ható húzóerő. Mindez a gyógyulást felgyorsítja, a panaszok hatására akár 4-6 hét alatt is megszűnhetnek.