Hiába trendi, hiába érezzük kényelmesnek, a flipflop papucsok bizony nagy kárt tudnak tenni a lábunkban. Szakértők figyelmeztetnek, hogy a lábujjközi papucs akár ínszalaggyulladást vagy alsó lábszár-, térd- és gerincproblémákat is okozhat viselőjének.
Mehterheli a lábat
Kutatók megfigyelték, hogy a rendszeresen flipflop papucsot hordóknak még a járása is megváltozik. Az emberek menet közben önkéntelenül is arra figyelnek, hogy lábukon tartsák a papucsot, mivel lábfejüket csupán egyetlen vékony pánt tartja. Semmi nem rögzíti a bokát és a sarkat, így a lábujjaknak kimerítő izommunkát kell végezniük annak érdekében, hogy a lábon maradjon a papucs.
Ez a folyamatos erőfeszítés ínhüvelygyulladáshoz vezethet. De a nem megfelelő tartás miatt is megterheljük a talp inait és izmait, miközben a szalagok megnyúlnak, lesüllyednek a boltozatok, és lúdtalp , azaz bokasüllyedés alakulhat ki. Ráadásul a lapos lábbeliben keményebben ütődnek a talpak a talajhoz, és ez a folyamatos ütődés is olyan fájdalmas ortopédiai deformitásokhoz és mozgásszervi panaszokhoz vezethet, mint a sarokfájdalom, a saroksarkantyú betegség, az ízületi porckopás , a csípő-, hát- és derékfájdalom.
Rövid távon nem kell lemondani róla
Szakértők azt tanácsolják, hogy ha nem szeretnénk egészségügyi problémákat, kizárólag rövid távon viseljünk fliflop papucsot.
"Természetesen rövid időre felvehetünk lábbujközi papucsot, de ilyenkor is jobb lenne, ha olyat választanánk, amelynek talpa párnázott, és íves a kialakítása" - tanácsolja Dr. Christina Long ortopéd sebész. Dr. Long szerint a flipflop papucs jó szolgálatot tehet a strandon, uszodában, zuhanyzás közben, vagy csak ha pár percre leszaladunk a boltba, de arra is figyelmeztet, hogy autóvezetéshez, túrázáshoz, sportoláshoz vagy hosszú sétákra inkább más lábbelit válasszunk.
Forrás: Daily Mail