Az ínhüvelygyulladást leginkább a sokáig végzett, monoton mozdulatok okozzák, amelyek az esetek nagy részében nem teljesen természetesek. Tipikus példa lehet erre a számítógépek és egyéb digitális eszközök intenzív használata során kialakuló ínhüvelygyulladás.
Az ínhüvelygyulladás jellegzetes tünetei
A probléma jellemzően a kézen és a lábon jelentkezik, többnyire a csuklónál, a bokánál és a könyöknél. Sokszor valamilyen sérülés is állhat a gyulladás kialakulásának hátterében, és nem ritka, hogy - főleg ha nem kezelik - komoly, krónikus panasszá változik.
Az ínhüvelygyulladás nem válogat , férfiaknál, nőknél egyaránt megjelenhet, de az életkor sem igazán számít. Napjainkban egyre gyakrabban fordul elő fiatalok körében, köszönhetően például a rendszeres számítógép-használatnak.
A gyulladást könnyű diagnosztizálni: hirtelen fellépő fájdalom, aminek hatására néha képtelenek vagyunk normálisan használni az érintett végtagot. Amennyiben ezt tapasztaljuk, szinte biztos, hogy a tüneteink az ín gyulladására vezethetők vissza. Szintén egyértelműsítheti a helyzetet, ha a fájó testrész mozgatásra hóropogásszerű hangot hallat.
A pihentetés a leghasznosabb gyógymód
A betegség természetesen megelőzhető. Kerülni kell a monoton mozdulatokat, vagy ha rá is kényszerülünk, akkor érdemes rendszeresen pihenőt tartani. A kezelésnek is többnyire a pihentetés a legfőbb módja, az orvos is ezt fogja javasolni. Ha makacs gyulladásról van szó, akkor gyulladáscsökkentő krémekre is szükség lehet akár. Ilyenekből szép számmal akad a gyógyszergyártók kínálatában.
Mivel az ínhüvelygyulladás a sportolók körében is gyakori, mára rendívül sok olyan segédeszközt árulnak a sportboltokban, amelyek védik az érintett területet és segítenek a pihentetésben. Ezek sokkal kényelmesebbek és hatékonyabbak, mint egy egyszerű fásli vagy a gipszelés , amelyet korábban gyakran alkalmaztak ínhüvelygyulladás kezelésére.
Krónikus ínhüvelygyulladás esetén az orvos fizioterápiás kezelést is elrendelhet, ilyenkor mindenképpen muszáj véglegesen felfüggeszteni a gyulladást kiváltó mozgást. Előfordul, hogy a betegséget valamilyen fertőzés okozza, ekkor természetesen ennek a megszüntetése hozza meg a várt eredményt.