Az Alexander-technika kifejlesztője és névadója Frederick Matthiaa Alexander ausztrál színész volt, aki komoly lámpalázzal küzdött, és ez különböző légzési és beszédproblémákként jelentkezett nála. Az orvosok nem találtak magyarázatot a jelenségre, ő viszont megállapította, hogy túlságosan megfeszíti a testét, mikor beszélni készül, a felsőtest izmainak feszessége pedig felborítja a test egyensúlyát. Hosszas gyakorlás során rájött, hogy a megfelelő mozdulatokkal elérhető az izmok "oldása" , ennek köszönhetően pedig nemcsak a beszédproblémái szűntek meg, de sokkal jobb szónok lett belőle.Későbbi számos más mozgásszervi problémát sikerült a módszerrel elmulasztania.
Az Alexander-technika a megfelelő testtartást tanítja meg Az Alexander-technika lényege, hogy a szakképzett tanár segítségével "kijavítjuk" a nem megfelelő testtartásokat, megszabadulunk a rossz beidegződésektől és szokásoktól, ezzel pedig csökkenthető az izmok feszessége, merevsége. Ennek köszönhetően javulhatnak a krónikus panaszok, mint a hát- és nyakfájás , a vállfájdalom , bizonyos izomgyengeségek is. A technika alkalmas a műtétek, sérülések utáni rehabilitációra is, valamint képes enyhíteni az asztma és egyéb légúti betegségek tüneteit is.
Az Alexander-technika alapelvei közé tartozik, hogy a testtartásunk, a mozgásunk erősen hatással van arra, ahogyan érezzük magunkat, illetve arra is, hogy milyen hatékonyan funkcionálunk a mindennapokban. Ugyanakkor idővel sajnos elveszíthetjük a tudatosságot, és rossz szokásokat, helytelen testtartást vehetünk fel, ez pedig észrevétlenül beépül a mindennapjainkba, és nemcsak az izmainkra, ízületeinkre van rossz hatással (vagyis, a rossz szokások hatására fájdalmak alakulnak ki), de a lelkünkre is.
Az Alexander-technika elsajátítása erre szakosodott stúdióban, szakértő tanár felügyelete mellett történik. Általában 20-40 órára is szükség lehet, míg a rossz beidegződésektől megszabadulunk. A szakember nemcsak megmutatja a helyes testtartásokat, de gyengéden irányíthatja is a testünket. A módszert otthon is gyakorolni kell, és bár az első órák után is tapasztalhatunk némi javulást, a teljes "gyógyuláshoz" hosszabb időnek kell eltelnie.
Az Alexander-technikát bizonyos szakértők szerint megelőzésre is lehet használni, például az idősebbeknél, mert javíthatja az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt, megakadályozhatja az eséseket, és a hát-, váll- valamint derékfájdalmakat is.