A köszvényes rohamokat leggyakrabban a purinban gazdag ételek okozzák, ezek ugyanis emelhetik a vér húgysavtartalmát. A legtöbbször problémát okozó ételek közé tartoznak a belsőségek (pl. a máj), a tengeri herkentyűk és a zsírosabb halak, de bizonyos zöldségek, így a spenót is. Purint tartalmaz minden olyan étel, melyben fehérje van.
Egyéb betegségekre szedett gyógyszerek is fokozhatják a köszvényes tüneteket, például a vérnyomáscsökkentők és a vérhigítók. Mielőtt új gyógyszert kezdünk el szedni, tájékoztassuk az orvosukat arról, hogy köszvényesek vagyunk. Egyáltalán nem biztos, hogy ezek a dolgok köszvényes rohamokat váltanak ki nálunk – lehet, hogy csak bizonyos ételkombinációk okozzák a tünetek fokozódását. Sajnos nincs olyan teszt, mely előre kimutatná, hogy valakinél mitől növekszik meg a húgysav szintje , de ha elég figyelmet szentelünk saját magunknak, akkor viszonylag könnyen kideríthetjük ezt.
Hogyan akadályozhatjuk meg a rohamokat?
A rohamokat nemcsak a fájdalom miatt érdemes elkerülni, hanem azért is, mert a köszvény hosszú távon súlyosan károsíthatja az ízületeket. Bár a purintartalmú ételeket nem tudjuk teljesen kiiktatni, de a mennyiségüket csökkenthetjük. Ha tudjuk, hogy mely ételek okozzák a tünetek fellángolását, elég, ha azt hagyjuk el az étrendünkből. Az egészséges életmód, a normális testsúly, az alkohol elhagyása, a rendszeres testmozgás és az elegendő folyadék segíthet szinten tartani a húgysavszintünket.
Ha egy éven belül kettőnél több köszvényes rohamunk van , akkor az orvosunk gyógyszeres kezelést is javasolhat a további rohamok megelőzéséhez. Az első hónapokban azonban bizonyos szerek a tünetek romlását okozhatják!