Mi a csontfájdalom?

Tünetként rendkívül súlyos egészségügyi problémákra hívhatja fel a figyelmet a csontfájdalom. Mindenképpen érdemes tehát orvoshoz fordulni, amennyiben a panasz váratlanul lép fel, illetve néhány nap elteltével sem enyhül.

Fontos különbség, hogy az izom- és ízületi fájdalmakkal ellentétben a csontfájdalom rendszerint nem kötődik mozgáshoz, azaz akkor is ugyanúgy jelentkezhet, ha egy fotel kényelméből nézzük a televíziót, mint ha éppen két jól megpakolt bevásárlókosárral sétálnánk fel a lépcsőn az ötödik emeletre. Magát a tünetet egyfajta erős diszkomfortérzetként, illetve kifejezett fájdalomként lehetne jellemezni. A probléma gyakran fizikai behatásra lép fel: repedéstől a törésekig lényegében bármely, a csontokat érintő sérülés okozhat ilyen jellegű fájdalmat. Ha azonban nem előzte meg semmilyen baleset a panasz kialakulását, meglehet, hogy sokkal vészjóslóbb folyamatok állnak a háttérben.

A szűnni nem akaró csontfájdalom hátterében súlyos betegségek állhatnak
A szűnni nem akaró csontfájdalom hátterében súlyos betegségek állhatnak

Daganatos megbetegedések

Hogyan alakulnak ki csontáttétek a daganatos elváltozásokból? Részletek itt.

A csontszövetből kiinduló rosszindulatú elváltozások meglehetősen ritkának mondhatók, Magyarországon évente mintegy hat-hétszáz új megbetegedést diagnosztizálnak. Számos gyakrabban előforduló ráktípus hajlamos azonban előrehaladott stádiumban áttéteket adni a csontokra, beleértve a tüdő-, a mell-, a pajzsmirigy-, a vese- és a prosztatarákot. Amennyiben ezek a kórfolyamatok kárt okoznak a csontok struktúrájában, fájdalom jelentkezhet tünetként, illetve szintén gyakran tapasztalnak ilyen jellegű panaszokat a leukémiás betegek, különösen a lábukban. A régies - és kevésbé pontos - kifejezéssel csak a vér rákjának nevezett kóros sejtburjánzás a csontvelői eredetű sejtekből indul ki.

Csontvelőgyulladás

Főként gyermekeket és idős, legyengült immunrendszerű felnőtteket érintő probléma a csont és a csontvelő fertőzéses megbetegedése. Az esetek zömében baktériumok állnak a kifejezetten nehezen kezelhető gyulladás mögött, amelynek megkülönböztetjük hosszabb ideig fennálló, krónikus formáját, valamint a csontvelő roncsolódásával, gennyedzésével járó akut típusát. Utóbbira a vérmérgezés tünetei jellemzőek, így a magas láz, a hidegrázás, az érintett terület duzzanata, továbbá az éjszaka is jelentkező, lüktető csontfájdalom. Időben felfedezett, megfelelő antibiotikumokkal kezelt betegség esetén a gyógyulási esélyek jónak mondhatók, súlyos esetekben viszont akár az érintett végtag amputációjára is szükség lehet. A fertőzés kockázatát jelentősen fokozza minden olyan állapot, amely az immunrendszer csökkent hatékonyságú működésével jár, beleértve a népbetegségnek számító diabéteszt is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Csontritkulás

A Nemzetközi Csontritkulás Alapítvány (IOF) adatai szerint világszerte átlagosan minden harmadik másodpercben bekövetkezik egy olyan csonttöréses sérülés, amely az oszteoporózis , azaz a csontritkulás számlájára írható. A betegség a csontszövet állományának kóros lecsökkenését jelenti, amely fokozott töréshajlamot idéz elő. Az esetek négyötödében a nemkívánatos folyamatokat az öregedés vagy a menopauza nyomán fellépő változások váltják ki, míg mintegy 20 százalékában valamilyen egyéb kórképre vezethetőek vissza. A sorozatos törések mellett az oszteoporózis igen gyakori tünete az állandósuló csontfájdalom is, amely komoly kihatással lehet az érintettek életminőségére. Érdemes megemlíteni, hogy bizonyos életmódbeli tényezők jelentősen hozzájárulhatnak a csontritkulás kialakulásának kockázatához, mint például a dohányzás, a kalcium- és D-vitamin-hiány, valamint a rendszeres testmozgás hiánya.

Hogyan kezelhető a csontfájdalom?

Fontos leszögezni, hogy a krónikus panaszok másfajta fájdalomcsillapítást igényelnek, mint például egy hirtelen kialakuló fejfájás . Érdemes olyan szereket használni, amelyek hatóanyag-tartalma elnyújtottan, fokozatosan szabadul fel a szervezetben. Az elnyújtott felszívódás által a készítmény képes tartós hatást kifejteni, biztosítva ezáltal a nyugodt éjszakai pihenést és a fájdalommentes reggeli ébredést.

Jól látható tehát, hogy a tartósan jelentkező, napok alatt sem javuló csontfájdalommal mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Különösen gyanús lehet, ha a panasz mellé olyan egyéb tünetek is társulnak, mint a látszólag ok nélküli fogyás, az étvágytalanság és a folytonos kimerültség, fáradtság. A pontos diagnózis felállítása esetenként összetett feladat lehet, ami vizelet- és vérvizsgálat, valamint akár képalkotó és citológiai vizsgálatok elvégzését is igényelheti. Természetesen a kezelés elsődleges célja minden esetben az alapbetegség gyógyítása, ugyanakkor eközben nem szabad elfeledkezni az állandósuló fájdalom enyhítéséről sem.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Délnyugat felől egyre többfelé borul be az ég, legfeljebb az ország északkeleti harmadán lehet némi szűrt napsütés, illetve az Alföld területén maradhatnak tartósan ködös tájak. Napközben az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra