A kezünk elképesztően komplex "szerkezet"
19 csont, 17 ízület, 19 izom teszi lehetővé, hogy a legbonyolultabb műveleteket is elvégezhessük vele. Természetesen, ezek mindegyike sérülhet, begyulladhat, és az egyes részekkel kapcsolatos problémák az egész kezünkre kihatnak. A kellemetlen érzések és a fájdalom pedig nagyon gyakran a csuklóba is kisugárzik .
Ezek a problémák sokkal nagyobb arányban érintik a nőket, mint a férfiakat, melynek oka általában az, hogy a nők fogékonyabbak, hajlamosabbak az izmokat, ízületeket és csontokat érintő degeneratív betegségekre, például az ízületi gyulladásra vagy a csontritkulásra . Ehhez hozzájárul, hogy általában elégtelen a kalciumbevitelük is, emellett pedig hormonális hatások is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy könnyebben sérülnek ezek a szerveik.
Melyek a leggyakoribb, problémát okozó betegségek?
A fájdalmat okozhatja például a hüvelykujj ízületi gyulladása, azon a területen, ahol az ujjunk és a kézfejünk találkozik. Ennek a gyulladásnak az oka lehet túlerőltetés (vagyis ha túl sokat végezzük ugyanazokat a mozdulatokat), de akár a stressz is.
A kéztőalagút-szindróma szintén sok ember életét megkeserítheti. Általában enyhe kellemetlenséggel kezdődik, majd a fájdalom a csuklóból az egész karra is kiterjedhet, és sokszor annyira intenzív, hogy befolyásolja a fogási képességeket, vagy a kézfej teljes érzéketlenségével járhat együtt. A kéztőalagút-szindróma oka lehet a megerőltetés, a sokszor ismételt, megterhelő mozdulatok (például a gépelés), de a szakemberek szerint a genetikai örökségünk is nagy mértékben szerepet játszik abban, hogy érint-e valakit ez a probléma vagy sem.
Ha mozgatjuk, jobban fáj
A csukló ízületi gyulladása vagy íngyulladása szintén igen gyakori probléma, és nemcsak túlerőltetés következtében alakulhat ki, hanem egy rossz mozdulat miatt is. A legfőbb tünetei közé tartozik a kéztő, illetve csukló fájdalma, mely valamivel a hüvelykujj alatt érezhető. Ha mozgatni próbáljuk az izmainkat, a fájdalom intenzívebbé válhat, és időnként az egész karba kisugározhat.
A csuklófájdalom kezelése természetesen attól függ, hogy milyen jellegű a probléma. Gyakran nagyon hosszadalmas és nehézkes a gyógyulás, és időnként csak a műtét jelenthet megoldást, máskor viszont gyógyszerekkel nagyon jól karban tartható vagy kezelhető a betegség.
Érdemes egy kicsit átalakítani az étrendünket, például előnyben részesíteni azokat az élelmiszereket, melyek gyulladáscsökkentő hatásúak. Ezek közé tartozik például a cseresznye, a banán, a sötétzöld leveles zöldségek, illetve az olajos halak (melyekben omega-3 zsírsavak találhatóak).