A mozgásszegény életmód népbetegség
A stresszes, mozgásszegény életmód korunk népbetegsége, amely szinte minden, városban élő embert érint valamilyen módon. Többek között a gerincünkre is rossz hatással van, hogy a nap nagyobb részét ülő pozícióban töltjük, hiszen az évezredek alatt nem ilyen körülményekre "terveztek" minket. A gerincet az evolúció arra alakította ki, hogy az ember egyenetlen talajon járjon, ahogyan azt tette is a huszadik századig.
"Az orvostudományon belül is ismeretlen fogalom volt a porckorongsérv az 1930-as évekig, napjainkban viszont már csaknem minden embernek vannak degeneratív gerincproblémái kopástól a meszesedésig" - mondta el Dr. Bene Máté fizioterapeuta, aki a HáziPatika.com videórendelésén élőben válaszolt az olvasók kérdéseire.
Ráadásul nem csak a munkahelyi ülő munka, de az ott ért stressz is hatással van testtartásunkra, így gerincünk állapotára is - mondta el a fizioterapeuta. Kanadai kutatók katonákon végeztek el egy kísérletet, amellyel a stressz fiziológiai hatását kívánták bemutatni. A teszt során újoncokat hívtak be az őrmesterükhöz, majd a hátuk mögött, váratlanul elsütöttek egy fegyvert. A hirtelen stresszhelyzet minden esetben ugyanazt az ösztönös reakciót váltotta ki: arcuk, nyakuk, hátuk és hasuk izmai megfeszült, vállaik előrelendültek, még lábujjaik is megfeszülnek.
"Ez a gyors mozdulatsor a stresszre adott, természetes mozgásszervi válasz. Ha az ember rossz párkapcsolatban él, vagy rengeteg munkahelyi feszültség éri, nagyon sokszor ugyanabban a pozícióba kerül, mint a puska elsütésekor" - magyarázta Dr. Bene Máté fizioterapeuta.
Így pusztít a krónikus stressz
A krónikus stressz hatása ráadásul később konzerválódik a mozgásszervrendszerben. Nem feltétlenül kell rossz munkaasztal, vagy helytelenül beállított szék ahhoz, hogy ezt a görnyedt testtartás állandósuljon, a munkahelyi stressz során az ember öntudatlanul is ezt a védekező pozíciót veszi fel. "Ebben a testtartásban az izmok nem ott húznak, ahol kellene, a csigolyák nagyobb terhelésnek lesznek kitéve. Az izmok a tapadásnál elkezdik húzni a csonthártyát, ezek mind okozhatnak fájdalmat a mindennapokban" - hangsúlyozta Dr. Bene Máté.
A helytelen testtartás eredménye, hogy a gerincoszlop fiziológiás 'S'-alakú görbülete a nyaki és az ágyéki részen kiegyenesedik, a háti szakaszon pedig fokozódik. A vállak előreesnek, ezáltal a mellizmok megrövidülnek, a hátizmok megnyúlnak. Emiatt a deréktájon elhelyezkedő csigolyák és a hozzátartozó porckorongok hatalmas terhelésnek vannak kitéve. Kezdetben csak enyhébb tünetekkel jelentkeznek a rossz testtartás okozta károsodások, a huzamosabb ideig tartó terhelés ugyanakkor a gyakori fájdalmon túl akár visszafordíthatatlan deformációt is okozhat a gerinc ízületeiben és a porckorongok szerkezetében.
A gerinc mozgásfunkcióit segít megőrizni a rendszeres torna, vagy a megfelelően kialakított munkaasztal. súlyosabb esetben bizonyos manuálterápiák. Ugyan a stresszt teljesen nem száműzhetjük az életünkből, gerincünk egészsége érdekében is meg kell próbálnunk időnként lazítani.