Öncsonkítás megfigyelése a gerincgyógyászat jövőjéért

Egyszer a teljesen megbénult betegek is újra mozoghatnak, ha megfejtik az öncsonkító állatok végtagmozgásának titkát.

A Calgary Egytem és a Clemson Egyetem kutatói gekkók vizsgálatai nyomán bukkantak olyan információkra, amelyeknek az emberi gerincsérülések tekintetében is hasznosak lehetnek. A kanadai kutatók gekkókat figyeltek meg, pontosabban azt a folyamatot, ahogy az állatok, ragadozók támadásai során öncsonkítást hajtanak végre, amputálják a farkukat.

A gerinc anatómiája

Ez a testről leválasztott farokrész aztán még bonyolult, ismétlődő jellegű mozgásokat végez, ezzel tereli el a támadó figyelmét a menekülő állatról.

Ez, az úgynevezett autotómiának nevezett öncsonkítás leginkább gyíkok és kétéltűek esetében ismert, de akadnak emlősök is, akiknél megfigyelték már. Az evolúció során több gerinces fejlesztette ki ezt a képességet, sőt, bizonyos állatoknál ezek a saját akaratukból leválasztott testrészek vissza is nőnek idővel.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kanadai biológusok azt vizsgálták, hogyan funkcionálhat a leválasztott rész a csonkítás után is. Az autotomizált farokrészről gekkók megfigyelésével szereztek információkat, így kiderült, hogy a csonkítást követő 50 másodpercben 4-8 ritmikus mozgást végez másodpercenként a testrész, amelyek között igen komplex mozdulatok is találhatók. A tudósok szerint ezt a folyamatot olyan központi gócok irányíthatják, amelyek a levágott részekben is megtalálhatók. Ezekben a gócokban olyan idegsejtek hálózata működik, amelyek ismétlődő mozgássorok végrehajtását teszik lehetővé - például rágás, járás vagy szárnymozgatás. A gekkók vizsgálata is megerősíti azt a feltételezést, hogy ezek a gócok képesek az agyhoz, illetve a központi idegrendszerhez kapcsolódó közvetlen összeköttetés nélkül is működni.

A tudósok azt remélik, ezek az idegsejt-hálózatok egy napon akár a gerinc sérült betegek mozgásának visszaadását is lehetővé teszik majd.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra