Pattanó ujj (digitus saltans) alatt azt értjük, amikor egy vagy több ujj (általában a gyűrűs- vagy a hüvelykujj, de bármelyikkel előfordulhat) behajlik, és egyre nehezebb a kinyújtásuk. Nevét onnan kapta, hogy pattanó hang hallatszik, amikor kinyúlik az érintett ujj.
Az állapotot az okozza, hogy az ujjakat mozgató inak és az azokat körülvevő ínhüvelygyűrű megvastagszik, ezért az ujjak a tenyér felé behajolva rögzülnek. A tünetek reggelente rosszabbak, aztán a nap folyamán valamennyire enyhülnek, ahogy elkezdjük használni a kezünket.
Nem világos az oka
A Mayo Clinic szerint a legtöbb embernél nincs magyarázat arra, hogy miért alakul ki ez a duzzanat. Állhat mögötte egy tompa tenyérsérülése, visszatérő, vagy súlyos ínhüvelygyulladás, de összefüggésben lehet a cukorbetegséggel, a köszvénnyel és a reumás ízületi gyulladással is. Növelheti még a megjelenésének esélyét azok a foglalkozások és hobbik, amelyek ismétlődő kézhasználattal és hosszan tartó fogással járnak. Ilyen lehet például az, amikor valamilyen hangszeren játsszunk, vagy a munkánk miatt mindig ugyanazokkal az eszközökkel dolgozunk, illetve a kertészkedés is. Ezen kívül általában az 50 év feletti nőket érinti a probléma.
Fontos, hogy ha egy több ujjunkat nem tudjuk behajlítani, fájdalmat és merevséget érzünk, a tenyerünk pedig duzzadt az ujjtöveknél, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz! A panaszok ugyanis nem fognak maguktól elmúlni, még ha pihentetjük is pár napig a kezünket. Csak szakember tudja megállapítani, van-e valamilyen más probléma is a tünetek mögött.
Több módszer is segíthet
Az orvosok általában fizikai vizsgálat révén fel tudják állítani a diagnózist, ritkán szükség lehet valamilyen képalkotó vizsgálatra is, ultrahangra vagy röntgenre.
Attól függően, hogy mennyire súlyos a probléma, többféle megoldás is szóba jöhet a pattanó ujjra a Cleveland Clinic szerint:
- Az egyik a pihenés: lehetőleg hagyjuk abba azt a tevékenységet, ami a pattanó ujjakat okozta, hogy az inak be tudjanak gyógyulni.
- Előfordulhat, hogy sínt kell viselni, hogy az érintett ujjakat a helyükön tartsa, és segítsen nekik visszanyúlni a megszokott helyzetükbe.
- Nyújtó gyakorlatokra is szükség lehet, hogy az inak újra rugalmasak legyenek.
- A fentieken túl nem-szteroid gyulladáscsökkentőt (kortikoszteroidokat) is felírhat az orvos a fájdalom és a duzzanat enyhítésére. Lehet, hogy szteroid injekciók beadását javasolja.
Ha ezek a módszerek nem segítenek, műtéti beavatkozásra lehet szükség.