Gondolom, a tavasz beköszöntével sok nőtársam néz a tükörbe és kezdi el ismét a télen elhanyagolt, rendszeres reggeli vagy esti tornát. Ilyenkor előfordul, hogy másnap kellemetlen izomlázra ébredünk. Férjeink elnéző mosollyal szemlélik erőlködésünket, kedvenc focicsapatukat figyelve a tv-ben. Ha a csodacsatárt futás közben feltartóztatják, gyakran fájdalmas arccal fetreng a földön, amíg a gyúró kimasszírozza a beálló izomgörcsöt.
Mindkét példa a fibromyalgia összefoglaló néven emlegetett betegségcsoportba tartozik. Gyakran előforduló kórállapot, melyre az izmok, az inak eredésének-tapadásának, valamint a szomszédos lágyrész képletek sajgó fájdalma, merevsége, nyomásérzékenysége a jellemző. Lehet elsődleges vagy másodlagos, okozhat helyi tüneteket, de kiterjedhet több izomra is. Ha másodlagos, akkor egyéb betegségekhez társulhat, vagy kialakulhat más betegség talaján.
Körülírt megjelenésének gyakorta túlerőltetés vagy mikrosérülés az oka.
Kialakulásában szerepet játszhat erős testi vagy szellemi stressz, statikai hiba, sérülés, alvászavar, időjárási tényezők (hideg, nedvesség), csatlakozhat rendszerbetegségekhez, vírus vagy más kórokozó okozta fertőzésekhez. Oka lehet foglalkozási ártalom, de szabadidős tevékenység is.
Tüneteit szinte mindenki ismeri, a fájdalom, merevség fokozatosan, sajgó jelleggel alakul ki, míg körülírt formáiban a panaszok gyakran hevenyek, hirtelen kezdődnek. A fájdalom erőkifejtéskor fokozódik, míg nyugalomban csökken. Nyomásérzékenység is előfordul, ezen pontokat az irodalom "triggerpontoknak" nevezi. Amennyiben az állapot nem egyéb betegséghez társul, a rutin laborvizsgálatoknál normál értékeket találunk. Képalkotó eljárások (rtg., UH, CT, stb.) sem segítik a fizikális vizsgálattal könnyen felállítható diagnózist. Meg kell azonban említeni, hogy azokban az esetekben, melyekben a kiváltó ok nem kézenfekvő, alapos körültekintést igényel a fibromyalgia diagnózis kimondása.
Kezelésében a tüneti terápia dominál. Fontos a beteg pszichés vezetése, megnyugtatása, hogy betegsége jóindulatú, hangsúlyt helyezünk a nyújtó gyakorlatokra, megszüntetjük az alvászavart, a helytelen fekvést, az esetleges statikai hibát. Helyileg meleget, óvatos masszázst, izomlazító kenőcsöket ajánlunk, nagyobb fájdalom esetén izomlazító fájdalomcsillapító, vagy/és reumás gyulladáscsökkentő gyógyszereket.
Sokszor látványos eredményt lehet elérni lokálisan adott injekciós blokádokkal. Itt sem szabad elfelejtkezni a mozgásszervi betegségeknél mindig jelentős gyógytényezőről, a fizikoterápiáról: esetünkben gyógytorna, fizikoterápia, balneoterápia. Tanácsadásunkban szerepe lehet a dietetikának és az előbb említett pszichoterápiának is.