RICE módszer: így kezeld otthon az Achilles-ín-gyulladást

Az Achilles-ín fájdalmas gyulladása nemcsak a mozgást gátolja, de súlyosabb szövődmények kockázatát is magában hordozza. Mutatjuk, mi a legfontosabb teendő a tünetek jelentkezésekor.

Az Achilles-ín az emberi szervezet egyik legnagyobb, egyben legsérülékenyebb ina, amely a sarokcsontot köti össze a vádli izmaival. Akut gyulladása gyakori probléma, amely főként az aktív életmódot folytató embereket érinti. Jellemzően tartós terhelés, illetve túlterhelés következménye, ritka, hogy konkrét sérülés, baleset állna mögötte. Achilles-ín-gyulladásra az alábbi tünetek hívhatják fel a figyelmet:

  • sarok- és bokafájdalom
  • az Achilles-ín merevsége, érzékenysége
  • az érintett láb gyengesége
  • duzzanat az Achilles-ín körül
Achilles-ín-gyulladás, bokafájdalom, futó férfi a lábát fájlalja
Az Achilles-ín gyulladása kellemetlen fájdalmat okozhat, gátolva többféle mozgást. Fotó: Getty Images

A panaszok súlyosbodhatnak fizikai aktivitást követően, valamint amikor felfelé kell haladnunk mozgás során, például emelkedőn való séta, lépcsőzés közben. Szintén erősebb lehet a fájdalom reggel ébredés után, majd a nap folyamán fokozatosan enyhül, csillapodik. Mint azt a Clevelandi Klinika írja, az Achilles-ín-gyulladás kockázata azok körében magasabb, akik rendszeresen futnak, táncolnak, vagy olyan sportot űznek, amely gyors megállásokkal és újraindulásokkal jár. Szintén magasabb a veszély az olyan munkakörökben, amelyek nagy terhelésnek teszik ki a lábat és a bokát. Hajlamosíthat továbbá a panaszra, ha valaki úgy jár el alkalomszerűen sportolni, hogy egyébként nincs edzésben. Ezenkívül anatómiai okok is befolyásolhatják a rizikót.

Az Achilles-ín-gyulladás a fájdalmon túl súlyosabb szövődményeket is előidézhet. Kezeletlenül az állapot az ín károsodásához, akár szakadásához vezethet. Éppen ezért néhány nap alatt sem javuló tünetekkel feltétlenül javasolt orvoshoz fordulni, aki a megfelelő vizsgálatokat elvégezve segít feltárni az állapot mibenlétét, egyben meghatározni a szükséges kezelési módszereket.

Így kezelhető otthon az Achilles-ín-gyulladás

A lábsérülések terápiájának első lépcsője az úgynevezett RICE módszer. Ezt elsőként dr. Gabe Mirkin amerikai orvos írta le egy 1978-ban megjelent tanulmányában. Maga a kifejezés egy betűszó, amely a rest (pihenés), ice (jegelés), compression (kompresszió) és elevation (emelés) angol szavak kezdőbetűiből áll össze. A RICE módszer éppen ezeket foglalja magában.

1. lépés: pihenés

A fájdalom mindig egy tünet, amely azt jelzi, hogy valami nem funkcionál megfelelően a szervezetben. Bármilyen fájdalmat is érezzünk mozgás közben, javasolt szünetet tartani, és lehetőség szerint két napig pihenni. Sérülések esetén a kutyaharapást szőrivel megközelítés ugyanis tovább súlyosbíthatja a helyzetet, azaz semmiképpen sem célszerű összeszorított fogakkal, a fájdalommal dacolva folytatni ilyenkor a mozgást. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy a pihenés nem feltétlenül jelent teljes ágynyugalmat: Achilles-ín-gyulladás esetén az a legelőnyösebb, ha átmenetileg kisebb megterhelést jelentő mozgásformára váltunk, például úszásra.

2. lépés: jegelés

A hideg jól ismert eszköz a gyulladás és fájdalom csillapítására. Fontos azonban, hogy csak akut panaszok esetén szabad alkalmazni. Magyarán amikor egy-egy sérülést követően fellángol a fájdalom, akkor tegyünk az érintett testrészre jeges borogatást. Ügyeljünk közben arra, hogy ne okozzunk vele szöveti károsodást. Azaz a jeget ne közvetlenül tegyük a bőrre, hanem csavarjuk egy törölközőbe, és maga a jegelés se tartson alkalmanként 15-20 percnél tovább.

3. lépés: kompresszió

Szintén segít a gyulladás mérséklésében, ha a sérült területet bekötjük, befáslizzuk. A kötés legyen szoros, tartson jól, de ne szorítsa túlzottan a végtagot, hogy közben a vér szabadon tudjon benne áramolni. Ha a bőr bekékül, elhidegül, esetleg bizseregni kezd a kötés alatt, akkor túl szoros, így lazítani kell rajta.

4. lépés: emelés

A duzzanat és fájdalom csillapításában segít, ha lábunkat a szív vonala fölé emeljük. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy amikor lefekszünk pihenni, egy párna vagy a kanapé kartámasza segítésével emeljük meg a lábunkat. Ennek révén kihasználhatjuk a gravitáció erejét a vér- és nyirokáramlás serkentésére.

A RICE módszer a sérülések kialakulását követő néhány napban nyújthat segítséget. Ha ez idő alatt elkezdenek enyhülni a panaszok, akkor lassanként, óvatosan visszatérhetünk a megszokott napi aktivitáshoz. Ha viszont egyáltalán nem szűnnek a tünetek, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Eleinte nagyobb számban a Dunántúlon, majd délután egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül, néhol megerősödik az északias szél, de a zivatarok környezetében is lehetnek átmenetileg erős, viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a tartósan csapadékos részeken néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Ma kettős fronthatás terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra