A tükörkéz egy nagyon ritka veleszületett rendellenesség. A legtöbb esetben a kéz tükörszimmetrikus, egy középső ujj és három ujj mindkét oldalon, hüvelykujj nélkül.
Általában hét vagy nyolc ujjperc van, a középső ujj, a gyűrűsujj és a kisujj a központi ujj mindkét oldalán. Az alkarban és a könyökben is gyakran megfigyelhetőek eltérések. Az ujjak, az alkar és a könyök mozgása korlátozott lehet.
A szindróma pontos oka nem ismert, bár a végtagok fejlődése során a pozíciós információkért felelős gének valószínűleg érintettek. A tükörkezet születés előtti ultrahangvizsgálaton vagy születéskor diagnosztizálják. A felkar, a kéz és az ujjak fizikai megjelenése mellett a tükörkezet az érintett végtag korlátozott mozgástartománya is jellemzi.
Ha valaki tükörkézzel születik, az műtéttel kezelhető, de csak a funkció javítása vagy a kéz megjelenésének megváltoztatása érdekében.
Az amerikai National Library of Medicine által dokumentált egyik esetben egy két hónapos kislányt extra ujjpercek miatt vittek orvoshoz, és néhány ujját amputálták. A kislányon több műtétet is elvégeztek, aminek eredményeképpen a szokásos számú ujj lett a kezén.
Egy 2018-ban megjelent tanulmány szerint mindössze 70 dokumentált tükörszimmetriás eset volt világszerte a történelemben. A betegség előfordulási gyakoriságára tett becslés szerint a tükörkéz 1 millióból egy embert érinthet. A kutatók szerint előfordulhat, hogy néhány enyhén érintett személyt soha nem diagnosztizálnak. Tekintettel arra, hogy ilyen kevés eset van ebből a különleges állapotból, nagyon valószínűtlen, hogy valaha is hallani fogunk még róla.