Spondilózis: a csigolyák betegsége

A spondilózis a gerinc csigolyái közötti ízületek kopásos, degeneratív elváltozása. A betegség bárkinél előfordulhat, de idősebb embereknél jellemzőbb lehet. Mi minden fokozhatja a csigolyák meszesedését?

A spondilózis, más néven a csigolyameszesedés a gerinc csigolyái közötti kisízületek kopásos, degeneratív elváltozása. A folyamat a csigolyák távolságának csökkenésével, összekötő szalagjaik meszesedésével, a gerinc mozgásképességének jelentős beszűkülésével jár. A gerinc egészén előfordulhat, de a leggyakrabban a nyaki részen, illetve a deréktájékon jelentkezik.

A spondilózis igen gyakori betegség, elsősorban az idősebb korosztályt érinti. A 65 éven felüliek mintegy 90 százalékánál található meg kisebb-nagyobb mértékben a csigolyák meszesedése. A röntgenfelvételen látható meszesedés mértéke azonban nem jelzi pontosan, hogy milyen tünetei lesznek az érintettnek.

Az elváltozások ugyanis önmagukban az öregedés természetes részjelenségeként értékelhetők, amennyiben panaszmentesek, és csak a röntgenkép jelzi a nagyfokú elváltozásokat. Vagyis előfordulhat, hogy valakinek nagy fájdalmai vannak és jelentősen beszűkül a mozgása, azonban a képalkotó vizsgálat során a felvételen nem látszódik jelentősebb elváltozás. A legtöbb embernél a spondilózis nem jár komolyabb panaszokkal.

Tudjon meg mindent a spondilózisról! Kattintson!

A spondilózis kialakulása tulajdonképpen természetes folyamat. Az idő előrehaladtával, főleg az ötven éven felülieknél a csigolyák közötti porckorongok elveszítik "párnázottságukat", rugalmasságukat, kiszáradhatnak és összezsugorodhatnak, a gerinc ennek következtében bemerevedhet, a mozgás is beszűkülhet, és ez jelentős fájdalommal is együtt járhat. A másodlagos, idegrendszeri károsodásokat nem az elváltozások mértéke, hanem azok elhelyezkedése határozza meg. A csontosodás, a csontkinövések főként akkor járhatnak panaszokkal, ha nyomják a gerincből kilépő idegeket vagy ereket, illetve ha a gerinccsatorna szűkületét okozzák.

A spondilózis a csigolyák betegsége

A spondilózis a csigolyák betegsége

A spondilózis, vagyis a csigolyameszesedés, mint már említettük, elsősorban az öregedés természetes folyamataival áll összefüggésben, azonban egyéb tényezők is szerepet játszhatnak a kialakulásában. Ezek közül a legfontosabb a genetika: a családi jellegzetességek miatt egyeseknél jobban kophatnak az ízületek és a kellemetlen, fájdalmas tünetek is hangsúlyosabban jelentkezhetnek náluk.

Nagyobb eséllyel alakul ki a spondilózis olyanoknál, akiknek a gerince különösen nagy terhelésnek van kitéve: a nyaki részen fokozott meszesedés jelentkezhet azoknál, akik folyamatosan ugyanazokat a mozdulatokat ismétlik, vagy akiknek a nyaka sokszor van természetellenes helyzetbe kényszerítve. Természetesen rontja a csigolyák állapotát a rossz, görnyedt testtartás is. A szakemberek szerint a sérülések is fokozzák a betegségre való hajlamot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, az Észak-Dunántúlon azonban délelőtt még vékonyabb, szakadozottabb lehet a felhőzet, így ott némi szűrt napsütés előfordulhat. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső, a csapadéknak északnyugaton a legkisebb az esélye. Többfelé újra megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra