A reumatoid arthritis a legsúlyosabb reumatológiai betegség, amely során maga a szervezet immunrendszere teszi tönkre az ízületi porcokat, végeredményben súlyos mozgáskorlátozottságot okozva. Nőknél ez két-háromszor is gyakrabban fordul elő, mint férfiak körében, illetve jellemzően 30 és 50 éves kor között jelentkeznek az első panaszok. A betegség nem gyógyítható, de ha időben felfedezik, a megfelelő kezelési módszerekkel jól karban tartható.
Többnyire a kéz kisízületi gyulladása az első tünet, amely reumatoid arthritisre figyelmeztet. Fiataloknál jellemzően gyorsan kezdődik mindez, hirtelen jelentkezik erős fájdalom, ízületi duzzanat. Gyakori ilyenkor a reggeli kézmerevség, majd a kezek mellett később érintetté válhat a térd, csukló, könyök, boka, csípő egyaránt, de még a lábujjak is. A reumatoid arthritis nagyon komoly fájdalmakat okoz, az ízületi gyulladások és porckárosodások révén pedig komoly ízületi deformitásokat, mozgásbeszűküléseket is eredményezhet.
Hogyan diagnosztizálható a betegség? Milyen kezelési módszerekkel lehet elejét venni az ízületek további károsodásának? Lehetséges-e megelőzni a reumatoid arthritis kialakulását? Minderről részletesen olvashat Betegségek A-Z rovatunk megújult leírásában ide kattintva .