A nyár beköszöntével egyre többet szabadulunk ki: kirándulni, a strandra vagy a kertbe megyünk, és ez természetesen olyan mozdulatokkal is együtt jár, ami az ízületek fájdalmához és duzzanatához vezethet. Bár csábító megoldás lehet vény nélkül kapható készítményekkel kezelni, pedig bölcsebb dolog orvoshoz fordulni és kideríteni, hogy okozhatja-e ezeket a tüneteket burzitisz, az ízületeket kipárnázó burzák (nyáktömlők) gyulladása.
Nyáktömlőgyulladás akkor alakul ki, amikor a nyáktömlők irritáltak vagy fertőzöttek, ami gyakran okoz fájdalmat mozgás közben. Amikor fertőzés következik be, orvosi beavatkozásra van szükség a fertőzés megszüntetése és terjedésének megakadályozása érdekében. Ha nincs jele fertőzésnek, haladéktalan orvosi kezeléssel megakadályozható az állapot romlása.
A Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons folyóiratban megjelent áttekintő cikk a burzitisz négy leggyakoribb típusát, a csípő, a térd, a könyök és a sarok nyáktömlő-gyulladást vizsgálta.
Daniel Aaron, a Brown Egyetem kutatója szerint a legnagyobb kihívás az orvosok számára az, hogy megkülönböztessék a burzitiszt a hasonló tünetekkel járó állapotoktól, köztük az arthritisztől, az íngyulladástól, a csonttöréstől, az ínszalagsérüléstől és a daganattól. Ráadásul a burzitisz fertőzéses és nem fertőzéses eredetű is lehet, és a kettő megkülönböztetése szintén nem könnyű.
A nyáktömlő-gyulladás mind a négy típusa esetében általában valamilyen trauma vagy fertőzés az alapvető kiváltó ok. A burzitisz jellegzetes tünetei közé tartozik a fájdalom az ízület mozgatásával vagy anélkül, az ízület környéki terület duzzanata, bőrpír az ízület környékén, az ízület környéki terület melegsége és fájdalom vagy érzékenység a nyáktömlő érintésekor.
A csípő burzitisz a csípő oldalán jelentkező fájdalommal jár, amely a combba sugárzik. Tüneteit súlyosbítja az oldalt fekvés, a felfelé gyaloglás, a lépcsőzés és az ülő helyzetből történő felállás.
A térd burzitisz kialakulásához bizonyos hajlamosító tényezők járulhatnak hozzá, például a területet ért korábbi trauma, többek között ismétlődő vagy hosszú ideig tartó térdelés, immunbetegség, alkoholizmus, krónikus obstruktív tüdőbetegség, veseelégtelenség és helyi kortikoszteroid gyógyszer korábbi alkalmazása és a nyáktömlő korábbi gyulladása.
A könyök burzitisz jellemzően valamilyen enyhe vagy ismétlődő helyi trauma következtében alakul ki. Bár a terület gyakran duzzadt, a duzzanat csak fertőzés esetén nyomásérzékeny.
Sarok burzitisz esetén az Achilles-ín és a sarok környékén jelentkezik fájdalom, amelyek gyakran nyomásérzékenyek. Ez a fajta nyáktömlő-gyulladás jellemzően túlterhelés következtében alakul ki.
A burzitisz mindegyik típusa többnyire hatékonyan kezelhető műtét nélkül. A következő kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre: jegelés vagy kompressziós kötés, a terhelést vagy irritációt csökkentő tevékenység-módosítás, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek vagy antibiotikumok alkalmazása, kortikoszteroid-injekció (térd és könyök), nyújtógyakorlatok és lábbelicsere.