Bár a gyönyörű, színes ősz kirándulásokra csábít és fellélegezhetünk a kiadós nyári kánikula után, mégis, egészségügyi állapotunk is figyelemre szorul ebben az időszakban. Tippek, hogy zavartalanul élvezhessük az év ezen szakaszát.
Megfelelő felkészülés az influenza időszakára
Bár ezeket a hónapokat az influenzával kapcsoljuk össze, jobb, ha tudjuk, hogy több ezer különféle felső légúti betegségeket okozó vírus létezik. Amennyiben valamilyen betegségünk vagy a korunk alapján veszélyeztetett csoportba tartozunk, forduljunk orvosunkhoz az influenza elleni védőoltás beadása miatt. Növelhetjük az immunerősítő élelmiszerek, például a fokhagyma, a gyömbér és a sötét leveles zöldek bevitelét, ezzel is segítve szervezetünket.
Őszi allergiák
Bármilyen szép is az ősz, a szezonális allergiákra hajlamosak és a bizonyított allergiás betegek számára gyötrelmes lehet. A parlagfű és más pollenek ebben az időszakban okozzák a legtöbb tünetet. Aki gyógyszert szed, már a szezon kezdetén keresse fel orvosát.
Rövidebb napok, kevesebb napfény
Ahogyan rövidülnek a nappalok, egyre kevesebb napfény ér bennünket. A kevesebb napfény pedig szezonális affektív zavarhoz vezethet, a depresszió egy fajtájához, amelyet az évszakok váltakozása vált ki, és általában késő ősszel kezdődik.
Téli időszámítás
Az ősz közepén beköszöntő téli időszámítás kimerültséget és rosszkedvűséget hozhat. Érdemes előre módosítani az alvási ütemtervet. Egy órányi eltolódással számolva, akár negyedórákkal hosszabbíthatjuk az ébrenléti időket, akár kihagyva, rövidítve a délutáni szunyókálásokat.
Kapcsoljuk be a fűtést
Ugyan ilyen energiaárak mellett meggondolandó lépés, de fontos ellenőrizni, hogy minden megfelelően működik-e. Ha szükséges, hívjunk a karbantartás miatt szakembert is. Egy néhány fokkal melegebb lakás segítheti az átmenetet és nagyobb komfortérzetet adhat.
Párásítsuk a lakást, amennyiben száraz a levegő
A hideg, száraz levegő belélegzése légúti betegségeket, például asztmát, hörghurutot, arcüreggyulladást és orrvérzést okozhat. Egy párásító beszerzése javíthatja a légzést, csökkentheti a tüdőproblémákat, és általában még kényelmesebbé teheti a hideg időjárással való együttélést, főképp, ha finom illatokat is adagolunk a vízhez.
A haj és bőr különösen érzékeny
Ebben az időszakban hajunk és bőrünk bizony reagál a szárazabb és hidegebb levegőre. Védjük azzal, hogy megváltoztatjuk bőr- és hajápolási rutinunkat.
Tápanyagban gazdag őszi ételek
Az ősz rengeteg szezonális terméket hoz! Ilyen a sütőtök, káposzta, alma és édesburgonya is. Vegyük be ezeket a tápanyagban gazdag ételeket az étrendbe, hogy támogassuk immunrendszerünket és általános egészségi állapotunkat.