A Pfizer mRNS-alapú influenzaoltást tesztel

Megkezdte az mRNS-alapú influenzaoltás klinikai próbáit az Egyesült Államokban a Pfizer - jelentette be az amerikai vállalat hétfőn. A vakcina ugyanarra a technológiára épül, mint a BioNTech vállalattal közösen készített COVID-19 elleni oltás.

Koronavírus: kik kaphatnak Pfizer-vakcinát , és kik azok, akiknek nem ajánlott?

"A koronavírus-világjárvány lehetővé tette számunkra, hogy az mRNS-technológiában rejlő hatalmas tudományos lehetőséget kihasználjuk. Az influenza egy olyan terület, ahol szerintünk szükség van ilyen oltásokra" - idézte Kathrin Jansent, az oltóanyag-kutatás és -fejlesztés vezetőjét a cég közleménye, amelyből az is kiderült, hogy a vizsgálatok korai szakaszába több mint 600 idős amerikait vonnak be.

A kutatással az influenzaoltások jelenlegi nemzedékén akarnak javítani, amely 40-60 százalékos hatékonysággal véd a betegségtől. A Pfizer különösen azt szeretné összehasonlítani, hogy milyen szintű és mennyire biztonságos az immunválasz egy, kettő vagy négykomponensű mRNS-oltóanyag esetén különböző adagokban, szemben a hagyományos négykomponensű oltóanyagokkal.

Megkezdte az mRNS-alapú influenzaoltás klinikai próbáit a Pfizer.
Megkezdte az mRNS-alapú influenzaoltás klinikai próbáit a Pfizer. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Több buktatója is van

A hagyományos influenza elleni vakcina esetében a vírust tyúktojásokban vagy emlőssejtekben tenyésztik. A vírusokat ezután inaktiválják és oltóanyaggá dolgozzák fel. A folyamatnak azonban több buktatója van: nehéz olyan oltóanyagot előállítani, amely erős immunválaszt ad és lépést tart a vírustörzsek folyamatos változásával. A kutatóknak azt is előre kell látniuk, hogy a következő szezonra mely influenzatörzs ellen kell oltást fejleszteniük.

Az mRNS-oltás technológiájához viszont csupán a vírus vagy egy bizonyos részének genetikai szekvenálása szükséges, nincs szükség tyúktojásokban való tenyésztésre, ráadásul lehetővé teszi a gyors és jóval rugalmasabb oltás-előállítást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Fátyolfelhős, napos időben lesz részünk, majd a déli óráktól nyugat felől vastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Késő délutántól növekszik a csapadék esélye is: gyenge (saras) eső a Dunántúlon helyenként előfordulhat. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte megélénkül, az északnyugati harmadban olykor megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 fok körül várható. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.