Az influenzát fertőző légúti vírus okozza és cseppfertőzéssel terjed, vagyis beszéddel, köhögéssel, tüsszentéssel adható tovább. Maga a megbetegedés ugyan pár nap alatt lezajlik, de más betegségek is kialakulhatnak a hatására - írja cikkében a sharp.com, a San Diego Egészségügyi Központ oldala.
A bakteriális tüdőgyulladás, fül- és orrmelléküreg gyulladásai, mind másodlagos megbetegedés jelentkezhetnek. De a már meglévő krónikus betegségek súlyosbodhatnak az influenza hatására, például a pangásos szívelégtelenség, az asztma vagy a cukorbetegség.
Milyen tünetekkel „kopogtathat” az influenza?
Az általános tünetek, bár kínzó néhány napot vagy éjszakát okozhatnak, mégis gyorsan lezajlanak egy egészséges, megfelelően működő immunrendszerrel rendelkező felnőtt ember esetében.
Általában az alábbi tünetekkel jelentkezik a betegség:
- Láz vagy forróság érzete;
- Hidegrázás;
- Étvágytalanság;
- Köhögés;
- Torokfájás;
- Tüsszögés;
- Orrfolyás és orrdugulás;
- Izom- vagy testszerte jelentkező fájdalom;
- Fejfájás;
- Fáradtság;
- Légszomj;
- Hányás;
- Hasmenés.
Fokozott kockázatú csoportok
Bár a legtöbben a kellemetlen tüneteket gyorsan átvészelik, a súlyos betegségekkel élő, vagy veszélyeztetett csoportokba tartozó emberek - például az idősebb felnőttek, a kisgyermekek, várandósok és a krónikus betegségben szenvedők – nagy valószínűséggel orvosi kezelésre szorulhatnak.
A veszélyeztetett felnőttek súlyos influenzás tünetei közé tartozik például a légzési nehézség, mellkasi vagy gyomorfájdalom, súlyos izomfájdalom, kiszáradás, görcsrohamok, magas láz vagy erős köhögés, ez utóbbi először javulhat, majd később visszatérhet és súlyosbodhat is. A tartós szédülés, zavartság, gyengeség és bizonytalanság érzése is a kísérő tünetek közé tartozhat.
Kiemelten figyeljünk a gyermekekre
A súlyosabb influenza tüneteinek felismerése általában könnyebb felnőttek esetében, de annak meghatározása, hogy a gyermek influenzás volt-e, nagyobb kihívást jelenthet.
Influenzás gyermekkel otthon:
- Nagyon fontos az ágynyugalom, ezt többnyire maguktól is kívánják az influenza miatt levert, fáradt gyerekek. Ha étvágytalanok, ne erőltessük, lényeges azonban a bőséges folyadékfogyasztás – víz, gyümölcslé, tea, levesek.
- Adható tüneti kezelés –láz- és fájdalomcsillapító, torokfertőtlenítő, orrspray.
- Otthonunk ideális páratartama 40-60% közötti. Ha ennél alacsonyabb, a száraz levegő irritálhatja a nyálkahártyát, ami felerősítheti a torokfájást, köhögést, szárítja az orrnyálkahártyát. Ilyen esetben érdemes párásítani a belső levegőt, legalább abban a szobában, ahol a beteg gyermek lábadozik.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Ha néhány napon belül nincs javulás, vagy súlyosbodó tünetek esetén.
- Ha a gyermeket szűnni nem akaró köhögés gyötri, nehéz a légzése.
- Tartósan magas láz esetén, különösen csecsemőkorban.
- Erős fejfájás és nyakmerevség esetén.