A Cell Reports folyóiratban korábban megjelent tanulmányban a Harvard kutatói betekintést nyújtanak abba, hogy az első fertőződés miként változtatja meg az immunrendszert és hogy mit lehetne azért, hogy hatásosabb gyógyszereket tudjunk kifejleszteni.
A Stephen Harrison vezette kutatócsoport azt vizsgálta, hogy miként fejlődnek szervezetünkben az antitestek, ha adott időközönként eltérő influenzatörzsek támadnak meg. A kutatók egy kísérleti alanyra fókuszáltak, aki azt állította: első influenza elleni oltását 18 évesen kapta - ennek tükrében vizsgálták azt, hogy, mit tesznek az antitestek az influenzavírus úgynevezett hemagglutinin nevű részével, ez felelős ugyanis az egészséges sejtek megfertőzéséért.
Miután a csoport végigelemezte azon vírustörzseket, amelyek az említett vizsgálati alany szervezetét megtámadták, arra a következtetésre jutott, hogy azon vírusok voltak felelősek a szervezet eredeti immunválaszának kialakításáért, amelyek az illető születése környékén voltak aktívak. Azaz amikor gyermekként először kapta el az influenzát , kialakultak benne a hemagglutinint blokkoló antitestek, ezek termelődése pedig más, szezonális influenzatörzsek megjelenésekor is aktiválódik. Mindez azért hasznos, mert rámutat arra, hogy egy bizonyos vírus milyen mélyreható szinten képes befolyásolni immunrendszerünk működését egész életünkben. A kutatók arra is rájöttek, hogy a 18 éves korban kapott vakcina erősíti a hemagglutinin elleni antitestek termelődését is - a kutatók most azt vizsgálják, hogy az évi vakcinák milyen szinten változtatják meg az antitestek működését.
Forrás: Science Daily