"Csukja be a szemét! Vegye a levegőt a száján keresztül, közben pedig lazítsa el a karjait! Képzelje, hogy egy kellemes helyen van, legyen akár az otthona vagy egy egzotikus ország tengerpartja! Eközben, mielőtt felfogná, mi történik, már végeztünk is" - tanácsolta követendő gyakorlatként a WebMD-nek nyilatkozva Patricia Stinchfield minnesotai ápoló mindazoknak, akik félnek a tűktől, de nem szeretnének csak emiatt lemondani az influenza elleni védőoltás nyújtotta előnyökről. Kevés kivételtől eltekintve mindenkinek ajánlott ugyanis élni a kínálkozó lehetőséggel 6 hónapos kor felett, ráadásul érdemes minél hamarabb beadatni a vakcinát , akár már októberben végén vagy november elején. A maximális védettség kialakulása ezt követően ugyanis 10-14 napot vesz igénybe.
Mi kerül az oltóanyagba?
Maga a vakcina elölt, ártalmatlanított vírusokat tartalmaz. Fontos megemlíteni, hogy az influenzának mind az A, mind a B típusa számos törzset foglal magában, amely megfertőzheti az embereket. Annak érdekében, hogy a vakcinák készenlétben álljanak a szezon kezdetére, a szakembereknek már hónapokkal korábban el kell dönteniük, mely törzsek ellen nyújtson védelmet az oltás. Mindez a gyakorlatban úgy történik, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az előző szezonban leggyakrabban kimutatott vírusvariánsok tükrében választja ki az oltóanyag pontos összetételét. A 2018/2019-es időszakban az EU-s ajánlás
- a 2009-ben világjárványt kiváltóhoz hasonló, A/Michigan/45/2015(H1N1)-szerű,
- valamint az A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016(H3N2)-szerű
- és a B/Colorado/06/2017-szerű törzs elleni fellépést javasolja.
RNS-vírusról lévén szó , az influenzatörzsek gyorsan változnak, azaz közel sem biztos, hogy az adott évi vakcina végül tökéletesen fog passzolni a fertőzéseket aktuálisan kiváltó kórokozókhoz. Összességében azt lehet mondani, hogy az oltás körülbelül 30-60 százalékra csökkenti a megbetegedés esélyét, illetve enyhíti az esetlegesen mégis kialakuló betegségek súlyosságát. Alkalmazása mindenképpen ajánlott azok számára, akiket fokozottan veszélyeztet az influenza és a szövődményei, így a gyermekek (különösen 2 éves kor alatt), a 65 évnél idősebbek, a várandós nők, a krónikus betegségekben szenvedők, illetve az egészségügyi dolgozók számára.
Egyelőre nem fertőz az influenza
Októbertől megkezdte munkáját a hazai influenzafigyelő-szolgálat, amely országszerte több mint 1300 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxishoz tartozó lakos megbetegedési adatai alapján figyeli az influenzaszerű megbetegedések előfordulását. A hónap első két hetében egyaránt 3500 ilyen esetet rögzítettek, ugyanakkor a laboratóriumban vizsgált minták közül egynél sem igazoltak influenzavírus okozta fertőzést, azaz a panaszok hátterében nagy valószínűséggel más kiváltó okok állhattak. Az előző szezon során januártól indult meredek emelkedésnek az influenzaszerű megbetegedések száma, majd februárban érte el csúcsát.
Forrás: webmd.com