Jelek, hogy az egyszerű náthánál komolyabb bajunk van

Bár nátha esetén általában elég, ha otthon kúráljuk magunkat, és nem kell orvoshoz fordulni, vannak bizonyos jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy mégis csak fontos lenne felkeresni egy szakembert. Mutatjuk, mi figyelmeztethet.

Valószínűleg nincs olyan ember, aki ne ismerné a nátha/megfázás/meghűlés – ki hogyan szokta emlegetni – tipikus jeleit, azaz az orrfolyást, orrdugulást, tüsszögést, köhögést, torokfájást. Azzal azonban feltehetően kevesebben vannak tisztában, mikor érdemes gyanakodni arra, hogy komolyabb dolog áll a háttérben, mint egy közönséges nátha. A Health szakembereket kérdezett arról, mi figyelmeztethet.

Elhúzódó tünetek

A nátha általában három-négy nap alatt magától elmúlik, nyilatkozta a Health-nek dr. Melisa Lai Becker, a Cambridge Health Alliance sürgősségi osztályának vezetője, hozzátéve: a sok pihenés és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása elég lehet ahhoz, hogy felgyógyuljunk. A járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerintamennyiben a tüneteink 10 napnál tovább tartanak, szinte biztos, hogy valamilyen aggasztóbb dolog áll fent, például influenza.

nátha, nátha tünetei
Nátha vagy valami komolyabb? Néha nem könnyű eldönteni. Fotó: Getty Images

Külföldi utazás

Ha a náthaszerű tüneteink közvetlenül az után jelentkeznek, hogy hazatértünk egy külföldi utazásról, szintén érdemes gyanakodni. Ez ugyanis arra utalhat, hogy egy kevésbé szokványos fertőzést kaptunk el, amire normális esetben nem gondoltak volna az orvosok, magyarázza dr. Stella Safo, a Mount Sinai Kórház fertőző betegségekre szakosodott belgyógyásza.

Magas láz

Bár az egyszerű megfázás is okozhat lázat, ez nem túl gyakori. Magas láz esetén tehát valószínű, hogy más a probléma. Például influenzásak vagyunk: ennél a betegségnél a hidegrázás vagy borzongás az egyik kezdeti tünet, és az első egynéhány napban gyakori a láz, amely akár a 39-39,5 C fokot is elérheti.

Napokig tartó hőemelkedés

A magas láz mellett az is aggasztó lehet, ha napokig tartó hőemelkedésünk van – dr. Lai Becker szerint ugyanis ilyenkor a szervezetünk nem csak a megfázás ellen próbál küzdeni. Egy kutatásból, amely a Frontiers in Medicine című lap 2022. májusi számában jelent meg, az derült ki, hogy a tartós hőemelkedés a többi között influenzára vagy mononukleózisra (más néven csókbetegségre) is utalhat.

Gyomorproblémák

Megfázás esetén nem jellemző, hogy hányinger, hányás, hasmenés lépjen fel, így az ilyen és ehhez hasonló tünetek valami komolyabbat, például influenzát sejtetnek. Fontos, hogy amennyiben az említett panaszok tartóssá válnak, forduljunk orvoshoz, mert könnyen kiszáradhatunk, húzza alá dr. Navia Mysore háziorvos.

Mellkasi fájdalom vagy légzési nehézség

Az igaz, hogy a megfázás köhögéssel is járhat, az azonban nem normális, ha a köhögés olyan súlyos, hogy légszomjat, zihálást vagy mellkasi fájdalmat okoz, mondta dr. Mysore. Mint arra a Frontiers in Medicine egyik cikkében rámutattak: a légzési nehézségek a hörghurut vagy a tüdőgyulladás tünetei lehetnek. A Johns Hopkins Medicine pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a mellkasi fájdalom és a hirtelen fellépő légszomj akár tüdőembóliát is jelezhet.  

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy helyre lokalizálódó tünetek

Többről lehet szó, mint egy közönséges megfázás, ha a panaszokat csak egy adott területen érezzük, ráadásul meglehetősen intenzíven. Amikor náthásak vagyunk, a felső légutakat érintő, változatos tüneteket tapasztalunk (amikről cikkünk elején már írtunk), de például arcüreggyulladás esetén a fejfájás a domináns (ami sokszor olyan erős, hogy fogfájást is előidézhet), fülgyulladásnál pedig általában az egyik fülben érzünk fájdalmat.

A teherautó-effektus

A megfázás nem túl kellemes, de az már valami komolyabbat jelent, ha nagyon rossz az általános közérzetünk. Az influenza például képes így kikészíteni minket: izom- és ízületi fájdalmat okoz, valamint olyan fáradttá, erőtlenné tesz minket, hogy még az ágyból való felkelés is igazi kihívássá válik. Dr. Mysore úgy fogalmazott, hogy „influenza esetén úgy érezhetjük, mintha elütött volna minket egy teherautó”.

Rendszer a tünetekben

Lehet, hogy azt hisszük, megfáztunk, pedig valójában allergiásak vagyunk. Erre akkor gyanakodhatunk, ha a tüneteinkben van valamiféle rendszer: például akkor jelentkeznek, ha hosszabb időt töltünk a szabadban, vagy egy háziállat társaságában, esetleg évszakhoz kötötten tapasztaljuk a panaszokat. „Volt egy páciensem, aki azt hitte, hogy beteg, de aztán később kiderült, hogy macskaallergiája van” – mesélte dr. Lai Becker.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.