Világszerte rengeteg a náthás beteg: a tünetek ebben a szezonban a korábbiakhoz képest jóval nagyobb intenzitással jelentkeznek, és sokan rosszabbul érzik magukat, mint valaha - írja az ABC News.
Az oldal által megkérdezett szakértők szerint nincs bizonyíték rá, hogy ennek hátterében a náthát okozó vírusok fertőzőképesebbé válása állna: vagyis a kórokozók nem lettek fertőzőképesebbek, mint a koronavírus-járvány kitörése előtt voltak.
Ha nem a vírusok kegyetlenebbek, akkor mi okozza a szenvedést?
A lehetséges magyarázatok egyike, hogy mivel az emberek egy része a koronavírus-járvány miatti lezárásoknak és korlátozásoknak köszönhetően (kijárási tilalom, maszkviselés, kötelező távolságtartás) egy-két év alatt nem esett át semmilyen felső légúti vírus okozta fertőzésen, némileg elhalványult a tudatunkban az emlék, hogy milyen kellemetlen szimptómái és velejárói lehetnek egy "szimpla" megfázásnak.
A megfázás esetében nem jelent feltétlenül védettséget a korábbi megbetegedés következtében kialakult immunitás sem, mert több mint 200 potenciálisan náthát okozó vírust ismerünk. Ezért fordulhat elő, hogy egy ember évente többször, akár háromszor-négyszer is náthás lehet. "Az, hogy ki vagyunk téve az egyik vírus hatásainak, nem jelenti azt, hogy védve leszünk egy másiktól" - foglalta össze Chin-Hong.
Ehhez jön még az is, hogy az emberek többet járnak társaságba, mint a koronavírus-járvány idején, és a legtöbb országban teljesen megszokott dolog az is, hogy már nem hordanak maszkot zárt térben, ami a náthavírusokon kívül az egyéb, felső légúti panaszokat okozó vírusok, mint például az RSV vagy az influenza benyalását is valószínűbbé teszi.