Mikor lehet visszaváltani a gyógyszereket?

Teljesen természetes, hogy időnként meggondoljuk magunkat vásárlás után, illetve rájövünk, hogy mégsem arra a típusú termékre van szükségünk, amit hazahoztunk vagy megrendeltünk. De mi a helyzet a gyógyszerekkel?

„A legtöbb fogyasztási cikk esetében megszokott, hogy ha a megvásárolt termék hibás vagy a vevő meggondolta magát a vásárlással kapcsolatban, akkor azt – bizonyos időn belül – visszaválthatja annál a kereskedőnél, akinél vásárolta. A gyógyszereknél ennél szigorúbb szabályok érvényesülnek, mivel esetükben hatás csak akkor várható, ha eltartásuk a csomagoláson jelzett körülmények között volt biztosított a szedésük megkezdéséig” – olvasható az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közösségi oldalán. Mint írták, a jogszabály szerint gyógyszert visszavenni nem lehet – ez alól csupán két kivétel van: a tévesen kiszolgáltatott, illetve az OGYÉI által visszahívott gyógyszerek.

középkorú nő gyógyszert és telefont tart a kezében
A jogszabály szerint – két kivételtől eltekintve – gyógyszert visszavenni nem szabad. Fotó: Getty Images

Ilyenkor van esélyünk visszaváltani a gyógyszert

A gyógyszervisszahívás tényéről könnyen tudomást szerezhetünk, ha követjük az egészségüggyel kapcsolatos híreket, illetve az OGYÉI bejelentéseit. Azt viszont már nehezebb laikusként megítélni, hogy mi számít „tévesen kiszolgáltatott gyógyszernek”. Az OGYÉI tájékoztatása szerint akkor lehet szó téves kiszolgáltatásról, ha egy beteg nem az orvos által rendelt vény előírásainak megfelelően kapja meg gyógyszerét, illetve ha a vásárló nem megfelelő minőségű terméket kap kézhez. Ez utóbbiról akkor beszélhetünk, ha

  • az adott gyógyszert kivonta a forgalomból a hatóság,
  • a termék felhasználhatósági ideje lejárt, vagy a szokásos adagolását követve nem használható el a lejárati idején belül,
  • vagy a gyógyszer láthatóan minőségi hibás, például sérült, törött, vagy a csomagolása nem ép.

Feketék lettek a csontjaim egy gyógyszertől” – egy ritka és alig ismert rendellenességre hívta fel követői figyelmét egy TikTok-felhasználó.

Mi történik a visszavett gyógyszerekkel?

Amennyiben beigazolódott a téves gyógyszer-kiszolgáltatás ténye, az érintett készítményt a vásárlást követő 5. nap nyitva tartásának végéig kötelesek visszavenni abban a gyógyszertárba, ahogy megvettük a gyógyszert. A vételárat természetesen visszafizetik. „Az így visszavett gyógyszert újra kiadni nem lehet, így biztosítható a szigorú gyógyszer- és betegbiztonság” – emelte ki az OGYÉI.

Esetek, amikor ne is próbálkozzunk

Nem érdemes a visszaváltással próbálkozni, ha

  • a felírt készítményt a patikában – a mi beleegyezésünkkel – más gyógyszerrel helyettesítik, ám az nem felel meg az elvárásainknak,
  • vagy másnak váltunk ki egy gyógyszert, a beteg azonban nem kívánja használni az adott készítményt.

A fenti esetek bárkivel előfordulhatnak, azonban nem minősülnek téves gyógyszer-kiszolgáltatásnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.