Néhány napja derült ki , hogy egy új betegségegyüttest találtak Izraelben, ami egyesíti magában a koronavírust és az influenzát. A fluronának elkeresztelt tünetegyüttest azóta már egy magyarországi laborban is azonosították. Rusvai Miklós a fluronával kapcsolatban az Inforádiónak elmondta: az elnevezés félrevezető, hiszen szó sincs egy újfajta vírusról, főleg nem egy új mutánsról, hanem csak arról, hogy ugyanabban a páciensben egyidejűleg fertőzést okozott az influenzavírus és a koronavírus.
Nem egy dupla vírus terjed tovább
Mint arra a szakember rámutatott, a virológiában ez a jelenség ismert, az úgynevezett szinergista vagy felerősítő hatásról van szó. "Nem újdonság, adott esetben a két vírus együttes fertőzése sokkal súlyosabb betegséggel járhat, mintha külön-külön fertőzik az embert" - emelte ki Rusvai, aki hozzátette: ez nem is jelenti azt, hogy egy fluronás már egy ilyen dupla vírussal fertőzheti tovább a környezetét.
"Ez teljesen függetlenül terjed tovább egymástól, hiszen mind a két vírus légzőszervi úton terjed, általában szezonális, csak idő kérdése volt, hogy mikor alakul ki egy végzetes formája. Bármelyikünket utolérheti, és ezért is mondjuk, hogy tessék oltatni magunkat a koronavírus ellen, míg főleg a rizikócsoportba tartozó emberek, az idősek, az immunhiányosak, a kismamák lehetőleg mind a két vírus ellen oltassák magukat, hiszen ők fokozottan kitettek mind ezek kártételének" - így a virológus.
Rusvai Miklóst az omikron variánsról is kérdezték, egészen pontosan arról, valóban meg tudja-e kerülni a gyorsteszteket. A szakember úgy válaszolt, hogy az új mutáns a gyorstesztek közül azokat tudja kikerülni, amelyek a tüskefehérje kimutatásán vagy a tüskefehérje elleni antitestek kimutatásán alapulnak.
A legfrissebb kutatások szerint az új koronavírus omikron variánsa nagyobb arányban fertőzi meg a felső légutak, mint a tüdő sejtjeit, összehasonlítva a vírus korábbi változataival. Szakértők szerint, bár ezek még csupán korai eredmények , de mindenképpen biztatóak.