Egy nemrégiben megjelent publikáció nyomán újabb és újabb cikk jelenik meg azzal kapcsolatban, hogy a vegetáriánus vagy vegán étrend segíthet megvédeni a koronavírus-fertőzés ellen, vannak azonban szakértők, akik szerint ez nem állja meg a helyét. Egy brazil kutatócsoport ezért most – bizonyítva a feltevést – 702 felnőtt (424 mindenevő és 278 vegetáriánus vagy vegán) adatait vizsgálták meg – számol be a közelmúltban véget ért kutatásról az IFL Science.
Van összefüggés, mégsem egyértelmű
A teljes 702 fős csoportból 330-an (47 százalék) esett már át legalább egyszer a koronavírus-fertőzésen. Közülük 224-en enyhe, míg 106-an közepes tünetekről számoltak be. Az adatok elemzése azt mutatta, hogy a mindenevőknél a fertőzés előfordulása gyakoribb volt (52 százalék), mint a vegáknál (40 százalék). Ráadásul nagyobb valószínűséggel nehezebben is élték meg a betegséget: 18 százalékuk számolt be közepesen súlyos vagy súlyos tünetekről, szemben a növényevők 11 százalékával.
Ami viszont árnyalja a képet: a húsmentes étrendet fogyasztók között kevesebb volt a már meglévő egészségügyi probléma, magasabb volt a fizikai aktivitás és alacsonyabb az elhízás aránya, ami a szerzők szerint a COVID-19 és szövődményeinek lehetséges kockázati tényezője. Összességében tehát a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a vegetáriánus vagy vegán étrendet követők 39 százalékkal kisebb valószínűséggel fertőződtek meg, mint a mindenevő étrendet követők.
Csak ez alapján könnyű lenne arra a következtetésre jutni, hogy az étkezési szokások megváltoztatása jelentős mértékben hozzájárulhat a betegség elleni védelemhez. A dolgok azonban sajnos ritkán ilyen egyszerűek, további kutatásokra és eredményekre van ugyanis szükség ahhoz, hogy ezt kijelenthessük. Más tanulmányok ugyanis kifejezetten arra a következtetésre jutottak, hogy néhány fontos tápanyag, amely segíthet az embereknek a Covid-19 elleni küzdelemben, valójában könnyebben elérhető a mindenevő étrenddel.