A stockholmi Karolinska Intézetben dolgozó Neda Razaz és kollégái az 1997 és 2011 között Svédországban született több mint 1,4 millió gyermek adatait megvizsgálva nézték meg, hogy milyen összefüggés van a várandósság első harmadában lévő nők testtömegindexe - BMI-je: a testmagasság és a testtömeg által kiszámított értéke - és a gyermekük epilepsziakockázata között - írta az EurekAlert című tudományos hírportál.
A kutatók az 1,4 millió gyermek közül 7592-nél (0,5 százalék) diagnosztizáltak epilepsziát 2012 végéig. A normális testsúlyú anyáktól született gyerekekhez képest a neurológiai betegség kockázata 11 százalékkal volt magasabb azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja túlsúlyos - 25 és 29 közötti testtömegindexű - volt a terhesség első harmadában.
Akár 82 százalékkal növelheti a betegség veszélyét
Az elhízottság első kategóriájába - 30-35 közötti BMI érték - tartozó nők gyermekeinek esetében 20 százalékkal, a második kategóriába - 35-40 közötti BMI érték - tartozó nőkéinél pedig 30 százalékkal volt magasabb az epilepszia kockázata. A súlyosan elhízott nők gyermekeinek esetében 82 százalékkal volt magasabb a betegség jelentkezésének kockázata.
A tanulmány készítői arra gyanakodnak, hogy a várandósság alatti túlsúly vagy elhízás növelheti a kockázatát annak, hogy sérül a gyermek agya, ami különböző idegrendszeri rendellenességekhez vezethet, de az is lehetséges, hogy az anya elhízása olyan gyulladást idéz elő, amely negatív hatással van a gyermek idegrendszerének fejlődésére. A szakemberek ugyanakkor rámutattak, hogy eredményeiket befolyásolhatta az adatok esetleges pontatlansága, továbbá elismerték, hogy az epilepszia oka - a genetikai és környezeti tényezők interakciója révén - összetettebb is lehet.