A rohamok mindenkinél más ütemben jelentkeznek, van, akinél az életében egyszer és van, akinél havonta többször is.
A migrén okát nem ismerjük. A lakosság csaknem tíz százalékát érinti. A nőknél háromszor gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Általában húszéves kor körül jelentkezik először, ritka, hogy ötvenéves kor fölött. De már hároméves kisgyerekeknél is megfigyeltek ilyen állapotot. Bár a migrén okozta fájdalom bénítóan hat az emberre, hátterében nem áll súlyos betegség. Azoknál, akik a gyakori rohamok miatt rendszeresen gyógyszert szednek, könnyen kialakulhat a gyógyszerfüggőség.
Az érzékeny vérerek
Jelenleg is kutatják, hogy miért következnek be változások a migrénben szenvedők agyának véráramában és vérereiben. Létezik elmélet, mely szerint a migrénben szenvedők erei túl érzékenyek. E feltételezés szerint az idegrendszer egy bizonyos tényezőre - stressz, bizonyos ételek, környezeti hatások - az agyalapon található, idegekben gazdag ütőerek görcsös összehúzásával válaszol. Ez a görcs pedig több ütőeret összeszűkít, minek következtében a vér áramlása megváltozik.
Roham előtt az agyhoz vezető artériák először szűkülnek, majd kitágulnak, ezzel ingerlik a fájdalomérző idegsejteket. Az erek szűkületének és tágulatának oka ismeretlen, azt viszont tudják, hogy a vérben bizonyos hormonok szintjének csökkenése előidézheti az erek összeszűkülését. Jelenleg nincs ismert gyógymód a migrénre. Igaz, létezik néhány kezelési módszer, amely csökkentheti a rohamok gyakoriságát és erősségét. Vannak továbbá olyan gyógyszerek is, amelyek a tüneteket enyhítik, de a migrént meg nem gyógyítják.
Migréneseknek ajánlatos a korábban bevált gyógyszert maguknál tartani! Mivel a migrénhez csaknem mindig pszichés tényezők is társulnak, ezért visszatérő fejfájásoknál érdemes pszichoterápiában is jártas orvost felkeresni.
Vitaminterápia
A kutatásokból kiderült, hogy a menstruációs ciklussal összefüggő migrének enyhíthetők vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Az Egyesült Királyságban végezték el azt a kísérletet, amelyben két nő két hónapig mindennap egy-egy keveréket kapott, amely D-vitaminból és kalcium-karbonátból állt. Mindkettőjük állapota alapvetően javult, sőt más menstruációs panaszaik is enyhültek.
Megjegyzés: bár a vitaminok és ásványi anyagok létfontosságúak, mégsem fogyaszthatók korlátlan mennyiségben és ellenőrzés nélkül. Különösen igaz ez a zsírban oldódó vitaminokra - ilyen a D-vitamin is -, mert a túladagolás veszélyes. Értelmetlen rendszeres vitamin- vagy ásványianyag-készítményeket fogyasztani: a pozitív hatás nem bizonyított (két fővel folytatott kísérlet kevés), viszont károsodások lehetségesek.
Ha a rohamok havonta többször előfordulnak, az orvos felírhat megelőző gyógyszereket. Hazánkban a migrénnel sok szakambulancia foglalkozik, továbbá a Fejfájás Társaság segítségét, tanácsait is kérhetik a betegek. 1. szám