A rák és a demencia furcsa összefüggése

Egy elmélet szerint bizonyos biológiai folyamatok, amelyek rákhoz vezetnek, védhetnek a demencia ellen. Mi lehet ennek az oka?

Orrunk jelzi az Alzheimer-kórt - részletek itt!

Kaliforniai kutatók nemrég publikált tanulmányukban fontos összefüggésre hívták fel a figyelmet: tudományos munkájuk eredménye szerint azok az idősebb páciensek, akik kigyógyultak a rákból, védettebbek lehetnek a demenciával szemben, pontosabban az Alzheimer-kór ellen.

Rák = lassabb memóriaromlás

A tudósok szerint bizonyos biológiai folyamatok, amelyek elősegíthetik a daganatos betegségek kialakulását, az időskori elbutulással szemben védelmet nyújthatnak. De hogy melyek is ezek a folyamatok, azt egyelőre nem tudták pontosan meghatározni. A tudósok több mint 14 ezer amerikait vontak be átfogó tudományos munkájukba. Az alanyok mindegyike 1949 előtt született, és vállaták, hogy 1998 és 2014 között különböző memóriateszteket végeznek el.

rák, daganat, daganatos betegség, demencia, Alzheimer-kór, időskori elbutulás
A rákos betegeknél lassabb az időskori elbutulás üteme. Fotó: 123rf

A 16 év során az alanyok közül 2250 főnél diagnosztizáltak rákot. A betegeknek azonban jobban működött a memóriájuk, mint azoké, akiknél nem alakult ki daganat. A tanulmány szerint esetükben a rák diagnózisa előtti évtizedben nagy átlagban körülbelül 10,5 százalékkal lassabb memóriaromlás volt megfigyelhető, mint azoknál, akiket elkerültek a daganatos megbetegedések. A diagnózis után a rákbetegeknél hirtelen memóriaromlás következett be, de ezt követően ugyanolyan ütemben romlott a memóriájuk, mint a betegségük előtt, amivel továbbra is a másik csoportot túlszárnyaló teljesítményt mutattak.

Mi lehet ennek az oka?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok azt gyanítják, hogy bizonyos mechanizmusok segítik a rákos sejtek növekedését és terjedését, ugyanakkor megakadályozzák az agysejtek pusztulását. A kutatócsoport a PIN1 nevű enzimet említi példaként: működése fokozódik daganatos betegségeknél, viszont Alzheimer-kór esetén csökken. Egyéb szerepei mellett erről az enzimről azt is gyanítják a tudósok, hogy segíthet megakadályozni az agyban az abnormális fehérjeképződést, amely az Alzheimer-kór egyik sajátossága.

"Ezek az eredmények még csak a kezdetet jelentik, rengeteg munka áll még előttünk. Fontos lenne például mielőbb tisztázni azt is, hogy vajon a betegek által leküzdött rák típusa befolyásolja-e a lassabb memóriaromlást, illetve a demencia elkerülésének valószínűségét. Az a célunk, hogy mielőbb megértsük a háttérben álló biológiai folyamatokat, mert ezután kijelölhetjük az utat a demenciát megelőző stratégiák kidolgozására" - hangsúlyozta Maria Glymour, a kutatás vezetője.

Forrás: health24.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra