Alváslaboros vizsgálat: lehet nyugodtan aludni érzékelőkkel a testünkön?

Milyen esetekben lehet fontos az alváslaborban történő vizsgálat és hogy készüljünk fel rá?

Számos kérdés, esetleg félelem fogalmazódhat meg azokban, akiknél az előzetes vizsgálatok során kiderül, hogy alvásproblémájuk elsősorban alváslaboros kivizsgálás után lenne diagnosztizálható. Hogyan fogok ott ellazulni? Mi lesz, ha nem bírom az érzékelőket? Mit vihetek magammal? Egyedül leszek-e éjszaka? Vacsorázhatok-e előtte vagy sem? Dr. Vida Zsuzsanna, a JóAlvás Központ alváslaboratóriumának vezető szomnológusa, neurológus főorvos igyekszik eloszlatni a témával kapcsolatos szorongást lapunkhoz eljuttatott közleményében.

Az alváslaboros vizsgálat típusai

Az alváslaborban végzett alvásvizsgálatnak kétféle típusa van. A poligráfiás vizsgálat során rögzíthető az alvás közbeni légzés, a perifériás pulzus, a vér oxigéntelítettsége, a mellkasi légzési kitérés, a szívfrekvencia, a testpozíció, a lábmozgás. A poliszomnográfiás vizsgálat pedig a poligráfiás vizsgálat által mért adatokon túl képes monitorozni az alvás mélységét, szerkezetét, az alvásciklusok számát, az elalváshoz szükséges és a teljes alvásidőt, az éjszakai ébredések gyakoriságát. Mindezen faktorok lehetővé teszik, hogy az alváslaborban minden gyakoribb alvásbetegség vizsgálható legyen, így a többi közt az inszomnia (krónikus álmatlanság), az alvási apnoé, a REM magatartászavar, a nyugtalan láb szindróma és az olyan szokatlan alvás közbeni viselkedések, mint például az alvajárás.

alvás, alváslabor
Lefekvés előtt az alvástechnikus szenzorokat helyez fel a páciens testére. Fotó: Getty Images

Mennyire kell bedrótozni a pácienst?

Lefekvés előtt az alvástechnikus "drótokat", vagyis szenzorokat helyez fel a páciens testére, a fejbőrre, a szem köré, a mellkasra, a lábra. Ezek a szenzorok hosszú vezetékekkel csatlakoznak egy számítógéphez, ami lehetővé teszi a szabad mozgást az ágyban. A kézujjra felhelyezett pulzoximéter segítségével a vér oxigénszintjét és a perifériás pulzust is monitorozni lehet. Az alvástechnikus ugyanakkor nemcsak az előkészületekben segít, de egy másik helyiségben ébren felügyeli a vizsgálatot is, akár kommunikálni is lehet vele a vizsgálat során. Szükség esetén bemehet a vizsgáló szobába, megigazíthatja a vezetékeket, vagy segít például a betegnek kimenni a toalettre.

„Néhányan tartanak az alváslabortól, mondván, ilyen körülmények közt annyira sem fognak tudni aludni, mint otthon. Valójában eddig csak kevés ilyen páciensünk volt, ellenben az ellenkezőjére több példát láttunk: van, aki annyira biztonságban érzi magát a felügyelt körülmények közt, hogy sokkal jobban tud pihenni. Ha pedig valaki forgolódik, megébred, nem tud aludni, esetleg más tünetet produkál, az ugyanolyan fontos jelzés a diagnózis szempontjából, mint azok az értékek, amelyeket rögzítünk. Mindazonáltal igyekszünk kellemessé tenni a pácienseknek az alvásvizsgálatot, az alváslabor akár egy szállodai szobához is hasonlítható” – ismerteti dr. Vida Zsuzsanna.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Hogyan kell felkészülni az alváslaboros vizsgálatra?

  • Délután, este már ne fogyasszunk koffeintartalmú italokat, ételeket (kávé, fekete tea, kóla, energiaital, csokoládé), azok ugyanis stimuláló hatásuk miatt késleltethetik, megzavarhatják az alvást.
  • Vizsgálat előtt kerüljük az alkohol fogyasztását, mivel az alkohol negatívan befolyásolhatja az alvás minőségét és struktúráját.
  • Könnyű, ne túl késői vacsorát fogyasszunk.
  • Napközben már ne aludjunk, legfeljebb egy 10 perces pihenő megengedett ebéd után. Az ennél hosszabb alvás megnehezíti az elalvást, hiszen nem jelentkezik majd álmosság.
  • Ne használjunk lefekvés előtt testápolót, krémeket, ugyanis az elektródák felhelyezéséhez pasztát/zselét kell használni, és bizonyos krémek, kozmetikumok gátolhatják azok hatását.
  • Az alvásvizsgálat előtt mossunk hajat, de ne használjunk semmilyen kozmetikumot a samponon kívül, hogy könnyebben lehessen a fejbőrre rögzíteni a szenzorokat.
  • A vizsgálatra vigyünk magunkkal pizsamát, hálóruhát, papucsot, tisztasági csomagot és azokat az esetleges kellékeket, amelyek nélkül nem tudunk elaludni (saját párna, kabala stb.). Érdemes törölközőt is vinni azoknak, akik reggel zuhanyozni szeretnének, erre ugyanis van lehetőség az alváslaborban.
  • A szedett gyógyszerekről előzetesen kell egyeztetni az alvásszakértő orvossal, aki eldönti, lehet-e, kell-e azokat a szokásos módon szedni. Ha igen, akkor azokat is be kell vinni a kivizsgálásra.
  • A kiértékelés egy másik alkalommal történik, így reggel, a szenzorok eltávolítása és a személyes készülés után nyugodtan haza lehet távozni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Általában közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, majd a gomolyfelhők összeesnek, és elkezd csökkenni a felhőzet, kiderül az ég. Csapadék nem lesz. A több helyen élénk északi, északkeleti szél fokozatosan mérséklődik. Késő estére 7 és 12 fok közé csökken a hőmérséklet. Hajnalra általában 2 és 8 fok közé hűl le a levegő, de a hidegre hajlamos helyeken gyenge fagy sem zárható ki. A következő napokban már jelentősebb esőtől nem kell tartanuk, sőt egyre hosszabb időre előbújik a nap is. Ennek ellenére semmilyen melegedés nem várható egyelőre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Nógrád
Kezdjük újra