A szklerózis multiplex a központi idegrendszer gyulladásos autoimmun betegsége, amelynek során károsodik az agy és a gerincvelő idegsejtjeit védő velőshüvely. Világszerte közel 2,5 millió embert érint, és a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, a kutatók ezért komoly energiát és forrásokat fordítanak olyan készítmények kifejlesztésére, amelyek a betegséggel járó leépülés folyamatát lassítják, esetleg vissza is fordíthatják azt. A betegség kezelésében az őssejt-terápia hozhat áttörést: egy nemzetközi kutatás eredményei szerint javítja a betegek panaszait, és a folyamatot is megállíthatja.
Újraépítik az őssejtek az immunrendszert
A nemzetközi kutatásban több mint száz beteg vett részt a világ számos pontjáról, mindegyikük rendszeresen szenvedett olyan rohamoktól, amelyek folyamatosan rontottak az állapotukon. A betegek egy részén vérképző őssejt-átültetést hajtottak végre, míg a többiek gyógyszeres kezelést kaptak. Mivel a szklerózis multiplex az immunrendszer hibás működése miatt alakul ki, az őssejtes csoportnál kemoterápiás kezelések tucatját használták ahhoz, hogy teljesen felszámolják azt. Ezt követően a páciens véréből és csontvelőjéből vételeztek őssejteket, melyekkel újjáépítették a betegek immunrendszerét.
Az őssejttel kezelt betegeknél egy évet követően csupán egyetlen ilyen rohamot mutattak ki, míg a gyógyszeres kezelésben részt vett betegek átlagosan 39-et. Két évet követően az őssejtes betegek némelyikénél még némi javulást is megfigyeltek az orvosok, míg a gyógyszereket szedőknél inkább a lassú leépülés jelei mutatkoztak meg. Prof. Richard Burt, a Northwestern University Chicago kutatója szerint az eredmények új kezelési módok előtt nyithatják meg az utat.
Forrás: BBC Health