Olyan traumák, mint egy szeretett személy elvesztése, válás, vagy az állás elvesztése átlagosan négy évvel öregítik az agyat - állítják a tudósok. Sőt összesen 27 lehetséges életeseményt azonosítottak, amelyek annyira károsak az agyra, hogy csökkentik az élettartamát, ami még idő előtt olyan betegségekhez vezethet, mint az Alzheimer-kór .
A leggyakoribb traumák
A sérülések már gyerekkorban kezdődhetnek, amikor olyan problémák merülnek fel, mint az évismétlés vagy a kiközösítés. Ugyanilyen ártalmas stressz éri azokat a gyerekeket, akiknek a szülei munkanélküliek vagy drog- és alkoholproblémákkal küzdenek. Ezt követően felnőttkorig a szülők válása, a közeli hozzátartozó halála, a házastárs hűtlensége, vagy az utóbbiakkal folytatott komoly konfliktusok mind-mind rendkívül stresszesnek tekinthetőek. A pénzproblémák, a magáncsőd, az állás elvesztése és a komoly káresemények (tűz, árvíz) szintén ártalmasak.
A tudósok szerint a traumával járó stressz gyulladást okoz az agyban, amely sérülékennyé teszi hosszú távon az olyan betegségekkel szemben, mint az elbutulás. A sok trauma pedig depressziót okozhat, amely a demencia egyik rizikófaktora.
Dr. Maria Carrillo, az amerikai Alzheimer Egyesület szakértője szerint a 27-es lista mellett szóba jöhetnek még olyan tapasztalatok, mint az iskolaváltás, a költözés - ezek szintén kárt okozó traumák. "A stresszes események egész életünk folyamán elkísérnek, számtalan különböző dolog tud használni és ártani is. Az elbutulással és az agy egészségével az egész élet alatt foglalkozni kell, nem csak idősebb korban. Már a születés pillanatától figyelni kell az agyunk állapotára, ha nem korábban" - magyarázta.
Az amerikai Wisconsin Orvosi Egyetem 1320 ember adatát elemezte, átlagban 58 évesekét, akik információt szolgáltattak az őket ért stresszes tapasztalataikról, valamint részt vettek memória- és gondolkodási tesztekben.
A tanulmány eredményei szerint - amelyeket az Alzheimerrel foglalkozó londoni nemzetközi konferencián, az Alzheimer's Association International Conference-en mutattak be - minél több trauma ért valakit, annál rosszabbul teljesített a teszteken. Minden egyes negatív életesemény hatása átlagosan négyévnyi agyöregedésnek felelt meg. Összességében a résztvevők agya átlagosan 1,5 évvel volt öregebb, mint kellett volna. Az afro-amerikaiak körében mindazonáltal 60 százalékkal több stresszes életesemény történt, mint egy fehér életében, így a kutatók szerint etnikai körükben nagyobb lehet az elbutulás esélye. Sok országban azonban igen drága egy-egy ilyen vizsgálat.
Forrás: Daily Mail Online