Nem is gondolnánk, hogy egy olyan egyszerű művelet is, mint egy ceruza kézbe fogása is izmok tucatjainak koordinációját teszi szükségessé: a szem és a fej objektum felé való fordulása szükséges, a kar kinyújtásáról és az ujjak működéséről nem is beszélve. A koordináció helye az agykéreg mozgásért felelős része, a motoros központ, mely az egymástól független izomaktiváció helyett izomcsoportokra hat.
A oldalain olvasható annak hatása, ha stroke következtében a szabályozás alternatív úton zajlik. A felfedezés alapvetően befolyásolhatja a stroke-betegek rehabilitációját, valamint újabb részletekkel járulhat hozzá a motoros kéreg működésének megértéséhez. A motoros kéreg felelős a mozgásformák tanulásáért, és a mozgás irányításáért - ezért fordult Emilio Bizzi és munkatársainak érdeklődése ezen terület felé.
A kéreg tanulmányozása során a kutatók azt vizsgálták, miként hat a sérülés a mozgás koordinációjára ezen terület érintő stroke-ot követően. 2009-ben Bizziék elsőként írták le az izmok ilyesfajta együttműködésének szükségességét úgy, hogy az egyes izmok elektromos aktivitását mérték. A vizsgálatban olyan enyhe stroke-on átesett betegek vettek részt, akiknél az egyik kar érintett volt, a másik pedig nem. Azonban a mostani vizsgálat során az is kiderült, hogy igen hasonló együttműködés szükséges mind az érintett, mind a nem érintett kar működéséhez, csupán az egyes izmok aktivációs mintázata tér el. Ennek szabályozásában nem csupán a motoros kéreg vesz részt, hanem a gerincvelő is - a stroke alapvetően a megfelelő kombinációk előhívását akadályozza meg.
Ugyanakkor merőben a más a mintázat súlyosabb stroke esetén. Náluk kevesebb számú együttműködés kivitelezhető. A régebben szélütést szenvedőknél azonban az érintett kar izommozgásainak fragmentációja, töredezettsége figyelhető meg. Ez azt jelenti, hogy az együttműködés nem áll vissza a stroke előtti formájába. A jelenség, mellyel a központi idegrendszer adaptálódik a károsodáshoz, további vizsgálatokat igényel.
Az Egyesült Államokban évente mintegy 700 ezren szenvednek el szélütést, őket igen különböző rehabilitációs programok segítségével kezelik. Magyarországon minden évben körülbelül 40-50 ezer stroke-os esemény történik.