Kendra Jackson már több mint két és fél éve járt orvosokhoz szűnni nem akaró panaszaival. Az 52 éves, Omahában élő nő orra szüntelenül folyt, és erős migrén is gyötörte, a panaszok semmilyen gyógyszer szedésével nem enyhültek. A tünetek egy 2015-ös autóbalesetet követően jelentkeztek, az orvosok azonban nem kötötték össze a két dolgot, és úgy vélték, hogy egyszerű allergiáról van szó. Végül a Nebraskai Egyetem Egészségügyi Központját is felkereste, ahol kiderült: nem az orrváladéka, hanem az agy-gerincvelői folyadéka szivárgott az orrából.
Napi fél liter folyadék távozott az orrából
Az egyetem szakemberei mintát vettek az orrváladéknak hitt folyadékból, és ezt megvizsgálva derült ki a probléma. Az autóbalesetkor a nő beverte a fejét, ami miatt a koponya és orrüreg közötti szakaszban kisebb lyuk keletkezett. Ezen a nyíláson keresztül naponta közel fél liter agyfolyadék távozott: ha például ülve elszunyókált, néhány óra múlva a pólójáról takaríthatta a váladékot.
Az agy-gerincvelői folyadéknak összetett szerepe van: védi az amúgy igen sérülékeny, lágy szerkezetű agyat a fizikai behatásoktól, tápanyagokat szállít, és a koponyában keletkező, felesleges anyagok kiürítésében is szerepe van. Folyamatosan termelődik az agyban, és normális esetben a véráramban szívódik fel, a keletkezett sérülés miatt azonban a nőnél az orr- és szájüregbe ürült.
Az ilyen eset ritka, de nem egyedülálló, százezer emberből nagyjából ötnél fordul elő. A koponya ezen szakasza fizikailag nehezen megközelíthető, épp ezért kevésbé védett, és nagyjából olyan vékony, mint egy darab chips. Balesetek, illetve műtéti beavatkozások miatt fordulhat elő, hogy sérülés keletkezik rajta, és az agy-gerincvelői folyadék szivárogni kezd. Jackson sérülése kezdetben valószínűleg nagyon apró volt, ezért nem fedezték fel az orvosok.
Forrás: CNN