Amint arról a tanulmányt készítő Kristen Dams-O'Connor, a Mount Sinai Orvosi Központ Icahn Orvosi Iskolájának docense beszámolt, az agysérülést elszenvedett emberek gyakran aggódnak amiatt, hogy idős korukban negatív következményei lesznek az elszenvedett balesetnek. A mostani 16 éven át tartó tanulmány azonban, amely több mint 4000 felnőtt bevonásával készült, inkább arra világított rá, hogy az eszméletvesztéssel járó agysérülések növelik az esélyét annak, hogy az illető az elkövetkező években valamilyen más okból kifolyólag életét veszti. A kockázat mértéke főként azok körében volt magas, akik 55 éves koruk után sérültek meg, ezért akik ebbe a csoportba tartoznak, azoknak különösen oda kell figyelniük, hogy egyensúlyérzéküket és általános egészségügyi állapotukat rendszeresen ellenőriztessék.
A című lapban megjelent tanulmány során a szakemberek egy korábbi kutatás adatait vették figyelembe, melyre Seattle környékén került sor 1994 és 2010 között. A résztvevők átlagéletkora 75 év volt, és a vizsgálat kezdetekor egyiküknél sem volt kimutatható a demencia.
A kutatók megállapították, hogy azok közül, akiket a 16 év során olyan agysérülés ért, melynek következtében eszméletüket is vesztették, senkinél sem nőtt az Alzheimer-kór vagy más hasonló betegség kockázata, ugyanakkor annak az esélye, hogy újabb, hasonló balesetük lesz, több mint duplájára nőtt, ha még 25 éves koruk előtt, és négyszeresére ha 55 éves koruk után szenvedték el az első sérülést. Emellett az is kiderült, hogy a viszonylag közeli múltban történt agysérülések több mint kétszeresére növelték a bármilyen okból kifolyólag bekövetkező elhalálozás esélyét az érintetteknél.
A jelenség hátterében álló okok egyelőre ismeretlenek, dr. Sam Gandy, a Mount Sinai Alzheimer Kutatóközpontjának munkatársa szerint akár a genetika is szerepet játszhat mindebben, ám a pontos magyarázat érdekében még további kutatásokra lesz szükség.