Kevesen tudják azonban, hogy az inszomniát elsődleges és másodlagos fajtára is oszthatjuk. Az elsődleges inszomnia a klasszikus alvásképtelenség, aminek nincsen semmilyen egészségügyi oka.
Ezzel ellentétbe a másodlagos inszomnia – ami az esetek 80 százalékát teszi ki – éppen valamilyen mögöttes ok miatt alakul ki. Ilyen ok lehet valamilyen krónikus fájdalom, az asztma vagy más légzési rendellenesség, a depresszió és egyéb mentális egészséget érintő betegségek, egyes gyógyszerek, kávé, cigaretta, túlzott pajzsmirigyműködés, demencia vagy Alzheimer-kór, gyomorégés és magas vérnyomás.
A jó hír, hogy ha sikerül ezeket a mögöttes okokat kikezelni, akkor az inszomniát is sikerülhet száműzni életünkből. Arról nem is beszélve, hogy minél jobban alszunk éjjel, a szervezetünk annál jobban képes felvenni a harcot a megbetegedésekkel szemben.
Sajnos a klasszikus, mögöttes ok nélküli inszomnia kezelése sokkal bonyolultabb feladat. Ennek a legfőbb oka, hogy máig nem tisztázott, pontosan miért alakul ki a krónikus álmatlanság , bár az orvosok gyanítják, hogy egyes emberek egyszerűen sebezhetőbbek. Sok esetben sikerült az inszomniát a beteg életében beállt olyan drasztikus változásokhoz visszavezetni, mint például egy munkahelyváltás, egy szeretett ember halála vagy hirtelen lakhelyváltás.
Szerencsére még krónikus inszomniára is akadnak gyógymódok, ilyenek lehetnek az egyes speciális terápiák, a szokások átalakítása, vagy éppen gyógyszerek alkalmazása is. Az antidepresszánsok és antihisztaminok például közepes hatékonyságot mutattak. Mivel egyik gyógyszer sem hordoz biztos megoldást, érdemes együttműködni az orvossal az álmatlanságot elmulasztó legjobb gyógyszer megtalálására.
Forrás: medicaldaily.com