A Rush Egyetem kórházának neurológus tudósa ösztöndíjat kapott a Nemzeti Egészségügyi Intézettől (NIH), hogy kiderítse, a fűszerként és ízesítőként gyakran használt fahéj megállíthatja-e a szklerózis multiplexben bekövetkező károsodásokat.
"Már a középkorban számtalan betegséget igyekeztek fahéjjal kezelni az orvosok, többek közt az ízületi gyulladást, a köhögést vagy a torokgyulladást" - mondta Kalipada Pahan, a Rush neurológus professzora, a kutatás vezetője. - "Az egereken végzett kutatások eredményei szerint a fűszernövény segíthet a szklerózis multiplexes betegeken is."
A szklerózis multiplex a központi idegrendszer autoimmun megbetegedése. A mielinhüvely károsodik, vagyis az a zsírszövet, mely körbeveszi és megvédi az idegsejteket. Ha a mielinhüvely vagy az idegrost megsérül vagy elpusztul, az idegimpulzusok lelassulnak, az agyból ki-és beáramló elektromos jelek megszakadnak. Ez okozza a betegség tüneteit, melyek között szerepel a végtagok zsibbadása, bénulás, látásromlás. Az állapot progressziója, súlyossága és egyéb specifikus tünetek előre nem jelezhetők, betegenként eltérhetnek. Az epizódok tarthatnak pár napig, de akár hetekig-hónapokig is. Mivel az agy és a gerincvelő bármely pontján károsodhatnak az idegek, a test több részén is jelentkezhetnek az elváltozások. Azt nem lehet tudni biztosan, mi váltja ki a betegséget, de a legtöbben úgy vélik, hogy egy vírusfertőzés, vagy genetikai defektus, esetleg a kettő kombinációja lehet a ludas.
Több neurodegeneratív betegség patogenezisében szerepel a gliasejtek aktivitálódása. Az aktivált gliasejtek összegyűlnek és különféle idegtoxikus faktorokat bocsátanak ki magukból, melyek az agy károsodásához vezető autoimmun reaciókat kiváltják. "A fahéjban vannak gyulladásgátló összetevők, melyek gátolják a gliasejtek ativálódását" - mondta Pahan. Korábbi tanulmányaiban már kimutatta, hogy a nátrium-benzoát, mely a fahéj lebomlásakor keletkezik, gátolhatja több gyulladáskeltő molekula keletkezését, és egereken alkalmazva meggátolta a betegség előrehaladását.
A Nemzeti Szklerózis Multiplex Társaság szerint az Egyesült Államokban kb. 400 000 embert érint a betegség, mely általában 20-40 év közötti életkorban jelentkezik. Habár nem halálos kór, de izomgyengeséget, remegést, vakságot, kognitív változásokat, depressziót és más problémákat okoz. A betegek fele 15 éven belül tolókocsiba kerül, a végstádiumban pedig ágyhoz kötöttek lesznek. "A jelenlegi gyógyszeres kezelés költséges, sok a mellékhatásuk, és csak a betegek 30-40 százalékánál hatásos. Ha a tanulmányunk sikerrel zárul, eljöhet az a nap, mikor egy pohár tejben, teában vagy kevés mézben oldott őrölt fahéj segíthet, és havi 10 dollárra csökkenthetné le a gyógyszerköltségeket" - mondta Pahan.
A fahéj biztonságos, és több előnnyel is bír a jelenleg használt szerekhez képest. Nemcsak olcsóbb, de nem is mérgező és szájon át is beadható, nem úgy, mint a jelenlegi injekciók. Kevés olyan betegség létezik, mely ennyire rontaná az életvidám, aktív felnőttek életminőségét. "Ez motivál arra, hogy minél behatóbban megismerjem ezt a kórt" - nyilatkozta a professzor.