„Ahogyan a szőnyeg fedi a padlót és tartja magában a szennyeződést, a heparán-szulfát molekulák úgy fedik be az agysejteket és csapdában tartják az amiloid peptideket, amelyek aztán összecsomósodva létrehozzák az úgynevezett plakkot” – érzékeltette a problémát Dr. Guojun Bu, a Mayo floridai részlegének molekuláris neurobiológusa.
A kísérletek során törölték az Ext1 gént laboratóriumi egerekben génsebészeti technológia segítségével. Ez megakadályozta a heparán-szulfátok kialakulását az agysejtek felületén. A felület simább lett, ami lehetővé tette az agy számára az amiloid hatékony kitakarítását – mondta Dr. Bu, aki a Mayo Klinic Alzheimer-kór Kutatóközpontjának társigazgatója is. Szerinte a tanulmány bizonyította, hogy a heparán-szulfátok adják az alapját annak a folyamatnak, amely az amiloid plakk kialakulásához, az Alzheimer-kór korai és alapvető patológiai jellemzőjének kialakulásához vezet. A kutatási eredmények a Science Translational Medicine folyóiratban jelentek meg.
A tanulmány arra is kiterjed, hogy az úgynevezett tau-csavarodást hogyan lehetne megelőzni. Az agy idegsejtjeinek megtámasztása egy tau nevű fehérje működésétől függ. Az Alzheimer-kór egyik további jellemző tünete, hogy e fehérjenyalábok megcsavarodnak, amely egyes szakértői vélemények szerint a sejtek pusztulását eredményezi.
„Az amiloid plakkok általában már hosszú évekkel azelőtt felhalmozódnak, hogy kialakulna a betegség tünetei. A laboratóriumi kísérleteink arra irányulnak, hogy megtaláljuk az olyan vegyületeket, amelyek blokkolják a heparán-szulfátok kölcsönhatását amiloiddal, s ezen keresztül lepedék kialakulását. Ezzel az célunk, hogy megakadályozzuk vagy leállítsuk az Alzheimer-kór kialakulását” – fejtette ki Dr. Bu.
Forrás: Mayo Clinic