"Felmérésünk eredményei különösen aggasztóak annak fényében, hogy a mefedron világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvend" - fogalmazott Craig Motbey, a kutatást vezető doktorandusz. A magyarul többek között "mefi", "kati" és "zsuzsi" becenévvel illetett szert angolul "meow meow"-nak és "MCAT"-nek hívják. Utóbbi az agyat érintő azonnali hatásra utalnak, amely az ecstasy és a metamfetamin együttes fogyasztásának következményeit jelenti. "Eufóriát és érzelgősséget tapasztal, aki ezt a fehér port használja. Olyan súlyos függőséget okozhat, mint a kokain" - tette hozzá Motbey.
A mostani kutatást patkányokon végezték, hogy bizonyítékot találjanak a mefedron memóriaroncsoló hatására. Az állatok tíz napon át napi egyszer kaptak a készítményből. Egyik csoportjuknak agyát egy órával az utolsó adag után vizsgálták meg, míg a többiekét néhány drogmentes hétnyi életet követően - náluk viselkedést vizsgáló teszteket is végeztek. "A második csoportnál lényeges memóriaromlást tapasztaltunk, tehát megerősítést nyert a korábbi feltételezés, miszerint az emberek hasonló problémái is összefügghetnek a kábítószer használatával. Az eltelt idő után megfigyelt eltérések arra utalnak, hogy az agykárosodás maradandó" - összegezte a szakember.
Az ausztrál kutatók tehát már tudják, hogy súlyos és maradandó következményei vannak a mefedtron fogyasztásának, az azonban egyelőre nem tisztázott, pontosan miért. A vizsgált agyakban ugyanis nem mutatkozott kémiai eltérés, csupán az állatok magatartása utalt rá. A szakértők remélik, hogy további munkálatok során sikerül föltárni az ok-okozati összefüggést. Bár a memóriagondok nagy mennyiségű mefedronbevitel mellett jelentkeztek, ez nem jelenti azt, hogy kisebb mennyiség fogyasztása biztonságos volna. "Még nem tudunk eleget erről a drogról ahhoz, hogy kijelentsük, létezik-e biztonságos mennyiség, és ha igen, mit értünk alatta. Elképzelhető, hogy az agykárosodás a folyamatos használat hatásának összeadódása révén következik be, és már többszöri kis adag is bajt eredményezhet" - közölte Motbey.
A tanulmányban közöltek egy elméletet is arra vonatkozóan, hogy a mefedron hogyan befolyásolhatja az agyműködést. A patkányok agya arra utalt, hogy a készítmény azonnali szerotonin-termelődéshez vezet, ami eufóriához vezet, ugyanakkor lassítja a dopamin kiválasztását, amit a függőséghez és a serkentéshez társítanak. Mindkét vegyület úgynevezett neurotranszmitter, tehát ingerületátvivő."A szerotonin gyorsan eltűnik, míg a dopamin tovább marad a szervezetben. Így a felhasználó nagyon erős késztetést érez rá, hogy újabb adagot vegyen magához, s újra átélje a rövidke eufóriát" - összegezte a kutatás vezetője. Az eredmények a című szakfolyóiratban jelentek meg.