A felnőtt TikTok-felhasználók többsége (66 százalék) látott már mentális egészségügyi tartalmat az alkalmazásban – írja a CNN. "Lassan ott tartunk, hogy a TikTokhoz hozzáférő emberek többsége egy bizonyos ponton valamilyen mentális egészségügyi útmutatást fog kérni a TikTok-sztároktól" - mondta Dr. Thomas Milam virginiai pszichiáter.
Könnyű belátni, miért: egészen egyszerűen világszerte hiány van mentális egészséggel foglalkozó szakemberekből. Gyakran sok pénzbe kerül a szolgáltatásuk és nehéz időpontot szerezni, míg a közösségi média mindenki keze ügyében van a mobil használatával.
Félrevezető bejegyzések és téves diagnózisok
Legyünk tisztában azzal, hogy az interneten megosztott információk egy része olyan emberektől származik, akik nem mentálhigiénés szakemberek, ezért az ilyen bejegyzések gyakran pontatlanok vagy félrevezetők. Egy, a Journal of Autism and Developmental Disorders című folyóiratban megjelent, autizmusról szóló TikTok-videókat vizsgáló 2023-as tanulmány szerint az információs videók 41 százaléka pontatlan és 32 százaléka túlságosan általánosított volt. Ezenkívül a figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességről szóló TikTok-videók több mint fele (52 százalék) félrevezető állításokat tartalmazott egy 100 TikTok-videót vizsgáló tanulmány eredményei alapján.
A TikTok szóvivője korábban elmondta, hogy a vállalat független partnerekkel együttműködve lép fel az egészségügyi félretájékoztatás ellen, és megjelölheti azokat a bejegyzéseket, amelyeket nem lehet igaznak minősíteni, vagy arra figyelmeztetheti a felhasználókat, hogy fontolják meg az ilyen tartalmak megosztását.
Milam szerint az egyik oka annak, hogy miért nehéz diagnosztizálni egy pszichológiai problémát egy közösségimédia-bejegyzés alapján az, hogy ugyanazok a tünetek gyakran különböző betegségekből adódhatnak. „A szorongásnak vagy depressziónak vannak bizonyos tünetei: alacsony energiaszint, fáradtság, gyenge koncentráció. Lehet, hogy szorongás, lehet, hogy depresszió, vagy akár ADHD. Lehet, hogy csak tegnap este nem aludtál jól” – mondta.
„Egy adott probléma jeleiről szóló videó megtekintése tévesen arra késztetheti a felhasználókat, hogy azt higgyék, hogy van, amikor valami más okozza a tüneteiket. Vagy előfordulhat, hogy a betegek nem jutnak el problémáik gyökeréhez. Máskor a betegek tévesen azt hihetik, hogy mentális betegségük van, amikor ez nem igaz. Az aggodalom, a szorongás, a szomorúság és a félelem az emberi élet normális része” – mondta Dr. Milam. Rámutatott, hogy a mentális egészségügyi szakembereket arra képezték ki, hogy meghallgassák a betegeket, majd helyesen diagnosztizálják őket – amit a videók nem tesznek.
Sokszor inkább üzlet, mint segítő információ
További probléma, hogy néhány ember, aki mentális egészségügyi tartalmat tesz közzé a közösségi médiában, megpróbál olyan termékeket eladni a felhasználóknak, mint az alvássegítő eszközök vagy vitaminok – vagy egyszerűen csak arra készteti őket, hogy visszatérjenek több tartalom fogyasztására. „A szorongással vagy depresszióval küzdő fiatalok számára a gyors megoldások egyszerűen nem fognak működni” – mondta Dr. Milam.
A mentális egészséggel kapcsolatos tartalmakat megosztó emberek azonban ezt gyakran nem teszik egyértelművé. „A videók néha túl könnyűnek mutatják a problémák megoldását. Azt mondják, kövesd ezt, vagy tedd meg ezeket a lépéseket, de ha nem működnek, az valójában további stresszt okozhat azok számára, akik megnézték a videót” – mondta.
A szakemberek azt javasolják, hogy akiknek pszichológiai problémájuk van, forduljanak szakorvoshoz, akik útmutatást nyújthatnak és potenciálisan összekapcsolhatják őket mentális egészségügyi szakemberekkel vagy más lehetőségekkel. A problémák okainak gyökeréhez való eljutás általában összetettebb beavatkozásokat igényel, mint egy TikTok-videó megtekintése.