Migréntörténelem

A sumérok, a babiloniak és az asszírok idején a fejfájást és a migrént a gonosz szellemek és démonok művének tartották. A betegek Horus istenhez imádkoztak, akit fájdalmukban sorstársuknak tekintettek, arra kérvén őt, hogy ajándékozzon nekik új fejet.

A migrén rejtélye

A migrén oka mindmáig tisztázatlan, pedig a betegség évezredek óta ismert. Az emberek törték a fejüket azon, mitől alakul ki és a testükön viselt mágikus képektől, talizmánoktól, illetve sámánoktól, varázslóktól remélték, hogy megvédik őket a fájdalmaktól.

A migrén keletkezésének elméletei

A migrénes roham első leírása Kr. e. 1. évszázadból származik: a fejfájások különféle fajtáit Kappadókiai Aretaiosz orvos különítette el először. A Kr. e. 2. évszázadban Galenus a migrén elnevezésére a "hemicrania" kifejezést használta.

Az első megalapozott elméletek a középkorból ismertek. Sok új elmélet merült fel a betegségről az arab, a zsidó és a perzsa térségben. Európában a kereszténység elterjedése óta szintén számos gondolat született a témával kapcsolatban. Galenusnak a betegségekről szóló tanítása alapján a különböző betegségek átfogó patogenetikai rendszerét fejlesztették ki. Eszerint a migrén keletkezését az epenedvek túlzott termelődésére vezették vissza. Okként - többek között - a túlságosan zsíros étkezést tételezték fel, ezért a terápia az epenedvek csökkentésére és a táplálkozás átállítására összpontosított.

Az aurával kísért migrén első leírását a 17. század elején Charles Le Pois-nál találjuk meg. Számos további tudományos munkában eléggé pontosan írták le ezt követően a migrénes roham különböző fázisait.

1860-ban állt elő Emil Du Bois-Reymond először azzal a hipotézissel, hogy a migrén "a szimpatikus idegrendszer túlzott aktivitására" vezethető vissza. Kortársa, W. Möllendorf azon a véleményen volt, hogy a migrénnek "érbénulási oka" van. További fontos hipotézist fogalmazott meg 1873-ban Edward Liveing. Ő a migrén kiváltójaként egy "idegrohamot" tételezett fel, ami hasonlóságot mutat az epilepszia keletkezésével. A továbbiakban még sok más patogenetikai tényező került szóba: öröklött hatások, fertőzések, önmérgeződés, vértolulás az agyba, a szem gyulladása stb.

A természet csodatevő nedve

A természetből származó orvosságok már régen is szerepet játszottak a fájdalmak leküzdésében. Így az acetilszalicilsavnak, az Aspirin hatóanyagának az eredete is az ókorig nyúlik vissza. Már a Kosz szigetén élt Hippokratesz (Kr.e. 460 - 377) ismerte a fűzfakéreg nedvének fájdalomcsillapító hatását, melyet a benne található hatóanyagra, a szalicilsavra lehet visszavezetni. Ez a nedv egészen a középkorig kedvelt természetes gyógyszer volt mindenféle fájdalom, különösen a fejfájás ellen. A gyógyfüves asszonyok kifőzték a fűzfakérget és ezt a keserű főzetet adták a fájdalomtól szenvedőknek. Később azonban a fűzfát az akkori időkben fontosabbnak ítélt célra, a kosárfonásra használták. A más célra történő kivágását, gyűjtését szigorúan büntették, így egy időre eltűnt ez a természetes gyógyszer.

A fűzfanedv gyógyító hatását akkor kezdték el újra kihasználni, amikor Napóleon 1806-ban kontinentális zárlatot rendelt el. Abban az időben a kinin volt a legelterjedtebb szer a láz ellen, de ezt a zárlat miatt nem lehetett Peruból Európába behozni. Pótszerre volt tehát szükség. 1828-ban Andreas Buchner, a müncheni gyógyszerészprofesszor a fűzfakéregből egy sárgás színű anyagot főzött ki, melyet szalicinnak nevezett el. Nem sokkal később, 1838-ban, kristályosítva, a szalicin szalicilsavvá nemesedett.

A szintetikus szalicilsav ipari előállítása 1874-ben indult meg, de az íze teljesen élvezhetetlen volt és nem ritkán a nyálkahártyákat is megtámadta. A megoldást 1897-ben találták meg Dr. Felix Hoffmann és munkatársai. Acetilezéssel, vagyis ecetsavat kötve a szalicilsavhoz, lényegesen tűrhetőbb acetilszalicilsavat állítottak elő. Így született meg a fejfájás elleni klasszikus gyógyszer, amelyet két évvel később Aspirin márkanéven szabadalmaztattak és vezettek be a német piacon.

Ma már a migrén, attól függően, hogy milyen erősségű, különböző típusú gyógyszerrel kezelhető. Enyhe és közepes migrénre paracetamol, naproxen, ibuprofen, diclofenac, valamint kombinált OTC gyógyszerek (pl. Saridon), szükség esetén dihydergotamin és triptanok; súlyos esetekre analgetikum kombinációk, sumatriptan, esetleg analgetikum, neuroleptikum, sedativum kombinációk; valamint a hányinger-hányás enyhítésére antiemetikumok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +10 °C

A kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett sok napsütés várható, majd a gomolyfelhők estére összeesnek. Az északnyugati tájakon egy-egy zápor nem kizárt. A nyugati, délnyugati szél helyenként megélénkül. Délután 24 és 29 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra