Ha például a kocsi kulcsot a frizsiderben, a távirányítót pedig a szennyes között találjuk meg, már kicsit komolyabb lehet a baj. A szakértők megpróbálták összeszedni, hogy milyen jelek utalhatnak olyan mértékű memóriavarra, amely már esetleg orvosi vizsgálatot is kíván.
Ha a feledékenység komoly problémákat okoz a mindennapi életben, például a személyes higiénia, a vezetés, esetleg a pénzügyek terén, akkor az már nem normális. Ahogy az sem, ha rendszeresen elfelejtjük a találkozóinkat, illetve ha szinte napi szinten kihívást okoz visszaemlékezni arra, hogy hol parkoltuk le a kocsit.
Ha teljes beszélgetések esnek ki a fejünkből, vagy hirtelen nem jut eszünkbe a barátok, rokonok neve, ha gyakran tesszük fel ugyanazt a kérdést egy társalgás során, vagy ha örökösen ismételjük magunkat, az szintén nem jó dolog, bár ez utóbbiakra leginkább csak a környezetünk tudja felhívni a figyelmünket, mi magunk nem vesszük észre.
Sokat tehetünk annak érdekében, hogy az emlékezőképességünket megőrizzük. Az alacsony koleszterin és vérnyomás, a dohányzás mellőzése, a mértéktartó alkoholfogyasztás, illetve a pezsgő közösségi élet mind-mind segíthet a memória élesen tartásában. Az ember kora is fontos faktor, mert ahogy idősödünk, az apró emlékezetkiesések normálisak is lehetnek. Forrás: nlm.nih.gov