Hatékonyságot mutat az igen súlyos obszesszív-kompulzív megbetegedés esetén alkalmazott radiosebészeti beavatkozás - olvasható a Neurosurgery januári számában.
Dr. Douglas Kondziolka és a Pittsburghi Egyetem munkatársai ígéretesnek nevezték a radiosebészet eredményeit olyan obszesszív-kompulzív megbetegedéssel küzdő egyének esetén, akiknél más eljárás nem bizonyult hatásosnak.
Az obszesszív-kompulzív zavar során az egyént visszatérő gondolatai arra kényszerítik, hogy egy bizonyos cselekvéssort végigcsináljanak, ezáltal enyhítve a pszichés feszültségüket. Az elvégzett cselekvés rituálészerű, akár több órát is igénybe vehet.
A kutatók két hölgyet és egy férfibeteget vizsgáltak, a standard skálán a három betegből kettő 39 pontot ért el a lehetséges 40-ből, vagyis igen súlyos stádiumú esetekről van szó. A tüneteken a gyógyszeres kezelés sem enyhített. Az egyik hölgy például naponta órákat töltött mosással, és otthonát egy éven keresztül el sem hagyta.
Miután bármilyen terápiás próbálkozás kudarcot vallott, az orvosok sugárzással kialakított gamma-kés segítségével roncsolták az agy speciális, obszesszív-kompulzív megbetegedésért felelős területét, az agykéreg cingulájának elülső részét. A beavatkozás szövődménymentesen zárult, a betegek állapotát 4 és fél évig követték.
Dr. Kondizolka minden esetnél számottevő funkcionális javulásról, és a tünetek csökkenéséről számolt be.
A mosással foglalkozó hölgy például felére csökkentette a mosással töltött órák számát, ezzel párhuzamosan képessé vált otthona elhagyására. A másik két betegnél a betegség súlyosságát mutató standard skálán mintegy 90 százalékos csökkenés volt tapasztalható. Az eredményt úgy érték el, hogy a gyógyszerek szedését tovább kellett folytatni.
A vizsgálat ugyan kezdetleges stádiumban van, de nagyon valószínű, hogy a radiosebészet egy megfelelő alternatívája lehet a jelenleg alkalmazott elektródákkal végzett agykérgi stimulációnak.