Az éghajlatváltozás az egyik legnagyobb fenyegetés, amellyel a modern embernek szembe kell néznie. Az extrém forróság súlyos veszélyt jelent sokak egészségére, különösen az olyan érzékenyebb csoportokra, mint például az idősek, vagy a terhes nők. Egy friss kutatás eredményei szerint az extrém forróság a magzat fejlődésére is súlyos veszélyt jelenthet - írja a Science Alert.
Alacsonyabb bért és rosszabb egészséget hozott a magasabb hőmérséklet
A tudósok korábban már megállapították, hogy a forróság növelheti a koraszülés és a halvaszületés kockázatát. Az új kutatások pedig újabb aggasztó összefüggéseket tárnak fel a nagy meleg, illetve a terhesség kimenetele között. Eredményeik szerint a hőség összefüggésben lehet bizonyos veleszületett rendellenességekkel, a terhesség alatti magas vérnyomással és az alacsony születési súllyal is.
A kutatók összesen 29 korábbi tanulmány eredményeit vetették össze, amelyek a terhesség, illetve különböző környezeti tényezők kapcsolatát vizsgálták. Egyes tanulmányok szorosan nyomon követték a terhességeket, hogy megfigyeljék a gyermekre gyakorolt esetleges káros hatásokat. Más tanulmányok pedig lakossági számadatokra támaszkodtak, amely rögzítette a születési dátumot és helyet - ezek alapján pedig a kutatók megállapíthatták, hogy a várandósság ideje alatt a nők milyen hőmérsékleti hatásoknak voltak kitéve. A vizsgálatok több mint 60 százalékát azokban az északi, magas jövedelmű országokban végezték, ahol általában hűvösebb az idő, de a nagyobb forróságnak kitett kismamák egészségügyi adatait is felhasználták.
Az eredmények szerint összefüggés lehet a nagy forróság, illetve néhány olyan negatív hatás között, amelyek egy egész életen át problémát okoznak. Azok az emberek, akik hosszabb ideig voltak kitéve magas hőmérsékletnek a magzati fejlődés során, az iskolában is rosszabbul teljesítettek, illetve a munkahelyen is alacsonyabb volt a keresetük, mint azoknak, akiket kevésbé terheltek hőhullámok.
Minden olyan nap a terhesség első trimeszterében, amikor a hőmérséklet meghaladta a 32 fokot, jelentősen csökkentette a megszületett gyermek bérét 30 éves korára. Egy-egy ilyen kánikulai nap átlagosan 56 dollár (nagyjából 20 ezer forint) éves bevételkiesést jelent számukra. Emellett a szívbetegség és a magas vérnyomás, valamint a gyermekkori asztma és tüdőgyulladás is fokozott veszélyt jelent azokra az emberekre, akik a magzati fejlődésük során extrém hőségnek voltak kitéve. Számos tanulmány összefüggést mutatott ki bizonyos mentális betegségek, valamint a magzati hőterhelés között, beleértve az étkezési zavarok és a skizofrénia fokozott kockázatát.
A várandós nőkre is veszélyt jelent
Persze nem csak a gyermek, de a kismama is fokozottabb veszélyben van a kénikula ideje alatt. A hőség és a magas páratartalom még nagyobb terhet ró a várandós nőkre, mivel testhőmérsékletük eleve kicsit magasabb, a vérkeringésük fokozottabb, így a külső hőmérsékletből származó plusz hő miatt még rosszabbul viselhetik a kánikulát.
Számukra kiemelten fontos ilyenkor a megfelelő mértékű hidratálás. Kellő mennyiségű folyadékot bevitele nélkül nemcsak olyan kellemetlen tünetek léphetnek fel, mint például a szédülés, fejfájás, hanem ödémásodás is, valamint sűrűbbé válhatnak a Braxton Hicks-összehúzódások. Sőt, súlyos esetekben a hőkimerültség születési rendellenességeket vagy méhlepényproblémákat is okozhat.
A terhesség során gyakori probléma a lábak ödémája is, a megnövekedett vízvisszatartás, a lassuló nyirokkeringés és az esetleges visszértágulatok miatt. Ez olyan zavaró tüneteket okozhat, mint a nehézlábérzés, zsibbadás, fájdalom. A probléma a nyári melegben súlyosbodhat az erek tágulása miatt. Ezekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.