A hüvelybemenet két oldalán elhelyezkedő kisajak szövetei között találhatók az úgynevezett Bartholin-mirigyek, melyek a hüvely nyákos normális váladékát termelik.
A mirigy kivezető csöve a hüvelyben nyílik. Ha a cső elzáródik, akkor a pangó mirigyváladék összegyűlik, miután nem tud kiürülni. A váladék baktériummal fertőződhet és tályog alakulhat ki. Ekkor beszélünk a Bartholin-mirigy abscessusáról. Ez nagyon fájdalmas és gyorsan "orvoshoz viszi" a beteget. Kezelés ilyenkor a tályog megnyitása, a genny leeresztése és a tályogfalnak a kivarrása néhány öltéssel a bőrhöz. A fájdalom a megnyitással azonnal megszűnik, és a beteg néhány nap múlva panaszmentes.
Ha a pangó váladék nem fertőződik, akkor Bartholin cysta alakul ki. Ennek mérete lehet különböző, akár kisalmányivá is nőhet. Panaszokat ritkán okoz, a kisebb méretűeket nőgyógyászati vizsgálatoknál "véletlenül" fedezi fel az orvos. Amennyiben a cysta a szexuális életet zavarja, illetve csak "idegesíti" a beteget, szóba jöhet a cysta eltávolítása. Ilyenkor a megnyitása nem elég. A kisajak belső felszínén pár centis metszést ejtünk, majd a cystát teljes egészében falával együtt eltávolítjuk. Ez azért szükséges, mert újra telítődhet váladékkal. A gyógyulás ebben az esetben is csak néhány napot vesz igénybe.