Az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzést a sarjadzó gombák okozzák. A betegség a hüvelyt és a külső nemi szerveket is érinti, a fertőzés hátterében általában a Candida albicans, kisebb arányban pedig az ún. non-albicans Candida-törzsek állnak. Bár ma már jól ismert tény, hogy a hüvelygomba kialakulásában számos tényező szerepet játszhat, az érintettek többsége mégis szégyelli, tabuként kezeli problémáját.
Az élesztőgombák a normális hüvelyflóra tagjai, szaporodásukat a savas környezet gátolja. Általában akkor jelentkeznek panaszok, ha a flóra egyensúlya felborul, a kórokozók pedig gyulladásos tüneteket okoznak. A gombák leginkább testhőmérsékleten szaporodnak, feltételezhető, hogy az általuk termelt enzimek a hámsejtek hártyáját károsítva jutnak a mélyebben fekvő sejtekhez. A gombák behatolására és elszaporodására a hüvelyhám gyulladásos reakcióval válaszol, amelyet vérbőség, a sejtek fokozott leválása kísér. A candida-fertőzés kockázatát növeli a túlzott intim higiénia, a szoros, műszálas fehérnemű, a gyakori strand- és uszodalátogatás is.
Stresszes életmód miatt is kialakulhat
A legyengült immunrendszer is hajlamosít a fertőzésekre. A betegség kialakulásának esélyét növelik bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok, a kortizontartalmú szerek, de a rákgyógyszerek is megzavarhatják a hüvelyflóra egyensúlyát. Ám a cukorbetegségben szenvedők is hajlamosabbak a gombás fertőzésekre. Ugyanakkor hormonális változások is befolyásolhatják a probléma kialakulását. A várandós nők és a hormontartalmú fogamzásgátlót szedők körében gyakrabban fordulnak elő gombás panaszok.
A stressz és a pszichés megterhelés is felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. Olykor enyhe fertőzés is nagyon kellemetlen tüneteket produkál.
Kellemetlen tünetek figyelmeztetnek
A fertőzés kínzó viszketéssel, égő fájdalommal, illetve túrós, törmelékes folyással jár, amihez gyakran húgyúti problémák társulnak. De a duzzadt, kivörösödött szeméremajkak, a vizeléskor, intim együttlétnél jelentkező fájdalom is jellemző szimptómák. Pontos diagnózist a nőgyógyász állíthat fel a hüvelyváladék-mintából.
A gombaellenes terápia általában helyileg alkalmazható (clotrimazol vagy fenticonazol) kúpokkal, hüvelytablettákkal, kenőcsökkel történik. Súlyosabb esetben szájon át szedhető gyógyszeres kezeléssel egészülhet ki a kúra. A terápia alatt általában kerülendők az intim együttlétek. Fertőzés esetén a partner orvosi vizsgálata, kezelése is javasolt, így megakadályozható a fertőzés kiújulása, ismételt átadása.
Várandós nők esetében bizonyos gyógyszerek ellenjavallottak, lokális kezelésre azonban több lehetőség van. A hüvelygomba, azaz a Candida-fertőzés mindenképpen kezelést igényel, elhanyagolt állapotban súlyos szövődményeket okozhat, például kismedencei gyulladást, koraszülést, bakteriális felülfertőződést. A gombás hüvelyfertőzés elleni küzdelem szempontjából fontos a hüvelyflórát alkotó fajok közötti egyensúly visszaállítása a hüvelyi pH optimalizálása révén, ami ily módon képes a gombák szaporodásának gátat szabni. A hüvely gombás megbetegedéseinek kiegészítő kezelésére javasolt a többféle összetevőt tartalmazó Micovag Plus hüvelykúp.
A Micovag Plus helyreállítja és normalizálja a hüvelyi pH-értéket, ami hasznos a kórokozó mikroorganizmusok megtelepedése ellen. Nyugtató hatásának köszönhetően pedig enyhíti a kellemetlen viszketést és égő érzést a hüvelyben. Megfelelő kezeléssel a Candida-hüvelyfertőzés eseteinek 90 százalékában teljes gyógyulás érhető el. Ám egy újabb fertőzés többnyire arra utal, hogy a hüvelyflóra egyensúlya ismét felborult.