A 11 és 16 év közötti lányok egyharmada görcsös havi menzeszről panaszkodik. Ehhez rossz közérzet, ingerlékenység vagy levertség, hányinger, hányás, akár ájulás is társulhat. Az alhasi fájdalom a várható menzesz előtt vagy után kezdődik és 2-3 napig tart. Kisugározhat hátba, derékba, combokba.
A fájdalom a leggyakoribb panasz a menstruáció alatt. Gyakran hiányoznak a lányok emiatt az iskolából vagy munkahelyről. A fájdalom oka a méh falában lévő izomrostok görcsös összehúzódása. Kezdődhet közvetlenül az első menstruáció körüli időben, vagy csak évekkel később. Az első években működésbeli, az utóbbinál szervi eredetű ok állhat a háttérben. A panasz lehet enyhe fokú: ez esetben csak rövid ideig (pár óráig) tart. Elegendő lehet görcsoldó vagy nyugtató tabletta bevétele.
A középsúlyos formában 1 napnál tovább tart a fájdalom. Ekkor már több gyógyszerre lehet szükség. Súlyos esetben ájulásérzés, teljes gyengeség ágyhoz kötheti a beteget. Az első panaszok jelentkezése esetén pihenés, hasra meleg (kispárna, melegvizes tömlő) alkalmazása, só- és cukorszegény étrend, fizikai, lelki stressz kerülése javasolt és görcsoldó tabletta. A menzeszkor rendszeresen fellépő fájdalmat csökkenthetjük, ha a várható időpont előtt kb. 1 héttel módosítjuk étrendünket és kihagyjuk a nehéz ételeket, a húsféléket és a puffasztó, szénsavas italokat. Több zöldség, gyümölcs és kellő mennyiségű folyadék fogyasztása viszont kívánatos.
Ha az említett "házi megoldások" nem eredményesek, feltétlenül forduljunk orvoshoz, de ilyenkor ne hagyjuk otthon a menzesznaptárt, amire bejelöltük a fájdalmas napokat is. A menstruáció, bizonyos életkorban, hozzátartozik egy nő életéhez, ne tekintsük betegségnek, sorscsapásnak, pechnek, szerencsétlenségnek (ahogyan néha nevezik).
A lányok pszichoszexuális fejlődését befolyásolhatja, ha a nehéz napokban, a "szükséges rossz" szemlélete helyett megértő gondoskodással vesszük körül, és nem mártírként kezeljük. Segítsünk elfogadni az élet velejáróját, a menstruációt, de lehetőségeinkhez mérten úgy módosítsuk az élet dolgait a kritikus napokban, hogy belekalkuláljuk az átmeneti koncentráló- és teljesítőképesség csökkenést. Ahhoz azonban, hogy el tudjuk fogadni, meg kell találni a megoldást a panaszok megszűntetésére.
Telefonos bejelentkezés után (352-88-86/56-os mellék) várjuk a lányokat gyermeknőgyógyászati szakrendelésünkön a VII. kerület Rottenbiller u. 26. Szám alatt.